Improvement of the physical and mechanical properties of the gypseous soil by additives
Jipsli zeminlerin katkı maddeleri ile mekanik ve fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi
- Tez No: 603549
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin güneyindeki en büyük şehirlerden biri olan Adana (S.Türkiye) civarında açığa çıkan Handere Formasyonunun jipsli seviyesinde bulunan killi toprağın nasıl iyileştirilebileceğini incelemektedir. Adana kent merkezinin kuzey kesimlerinde yaygın olarak yüzeylenen Handere Formasyonu, Tersiyer yaşlı Adana baseninde en üst kısmında yer almaktadır. Uçucu külün jipsli toprağın mekanik ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkisini ve toprağı iyileştirme kabiliyetini belirlemek amacıyla Zemin mekaniği laboratuvarında numuneler belirtilmiş ve incelenmiştir. Araziden alınan Jipsli zemin numunesinde jips oranı % 50'nin üzerindedir. Numuneler üzerinde, proktor testi, kesme kutusu ve Aterberg Limitleri testleri uygulanmıştır. Kullanılan uçucu külün tercih edilmesi, Zemin özelliklerini iyileştirme potansiyeline sahip olmasıdır. Zeminlerin plastiklik değerleri uçucu kül ilavesiyle azaltılmıştır. Ayrıca, en yüksek maksimum kuru birim hacim ağırlık ve en düşük optimum su içeriğinin% 20 uçucu kül ilavesiyle elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the possibility of how can improve the gypseous soils located in the gyspsum levels of the Handere Formation exposed in the vicinity of Adana (S. Turkey), one of the largest cities in southern Turkey. The Handere Formation is stratigraphically at the upper most part of the marine sediments of the Tertiary aged Adana Basin. It is located at the northern part of Adana city. The samples were determined and examined in the laboratory of soil mechanics in order to determine the effect of the fly ash on the mechanical and physical properties of the gypseous soil and its ability to improve the soil, It is to note that the percentage of the gypsum is above 50% in the sample of Gypseous soil taken from the field. Atterberg limits,, shear box, and Standard Proctor were applied on the samples . It has been shown that the fly ash used has the potential to improve soil properties and can be used as a soil stabilizer. The plasticity values of the soils were reduced by fly ash addition. Besides, it was determined that the highest maximum dry unit weight and the lowest optimum moisture content were obtained by 20% fly ash addition.