İstanbul'da ekolojik gıda savunucularının üretim pratikleri, tüketim ve gündelik yaşam alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A sociological research on ecological food defenders'practics of production, patterns consumption and daily life in İstanbul
- Tez No: 603560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Ziraat, Public Administration, Sociology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, kent yaşamındaki organik, sürdürülebilir, doğal, temiz gıdaya ulaşma çabasında olan bireylerin üretim, tüketim ve gündelik hayat alışkanlıklarını sosyolojik bir bakış açısıyla tartışmaktadır. Tezde, ekolojik gıda savunucularının beslenme tercihleri, yaşam tarzları bağlamında değerlenmiştir. Söz konusu bireylerin, İstanbul'da alternatif yollar bularak gıdaya ulaşmaları, kır ile kurdukları bağlar ve bu arayışlarda ortaya çıkan toplumsal ilişkiler tezde tartışılmıştır. Bu çalışmaya kaynaklık eden veri derinlemesine ve ayrıntılı veri elde etmek amacıyla niteliksel yöntem ile derlenmiştir. Araştırma, İstanbul'da ikamet eden, çalışan veya emekli olan, doğal ve organik beslenen, üretim ve tüketim yapan, sosyal girişimci olan, alternatif ürünler üreten, bir ölçüde kır ile bağlantısı olan yirmi dört yaş üstü on iki kadın ve üç erkek ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Çalışma, yirmi dört yaş ile yetmiş yaş aralığında olan on beş katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Derinlemesine görüşme tekniği ile yapıla bu görüşmeler tezde üç bölümde tartışılmıştır. Sonuçta ekolojik gıda savunucularının günlük yaşam pratiklerine bakıldığında, gıdanın, üretim aşamasından atık haline gelmesine değin geçen süre boyunca bu kişilerin hayatlarında önemli bir yerde olduğu görülmüştür. Katılımcıların kent içerisinde ekolojik, sürdürülebilir, temiz gıdaya ulaşmaya çalışırken kır ile yeni ilişki biçimleri geliştirdikleri ortaya çıkmıştır. Son olarak, katılımcıların üretim ve tüketim ikiliğinin ötesinde türetim olarak adlandırılan gündelik faaliyetleri gerçekleştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the production practics, consumption and daily life habits of individuals who strive to reach organic, sustainable, natural and clean food in urban life from a sociological perspective. In this thesis, the nutritional preference of ecological food defenders are examined in the context of their lifestyles. These individuals search for healthy food by finding alternative ways in Istanbul, their ties with rural, and the social relations that arise in these processes are discussed. The data, this study grounded on, gathered via qualitative method in order to to develop in-depth and detailed perspective. The fieldwork conducted with fifteen participants between the ages of twenty-four and seventy years. The participants are the residents of Istanbul who are working or retired, choose to eat natural and organically, try to be sensitive while producing and consuming. They were also social entrepreneurs who producing alternative products and have certain connection with rural. These interviews are conducted with in-depth interview technique and discussed in three sections in the thesis. Consequently, when looking at the daily life practices of ecological food defenders, it is observed that food have an important place in their lives during the processes from production to waste. It is seen that the participants have developed new forms of relations with the rural while trying to reach organic, sustainable, clean food in the urban. Finally, it is seen that the participants perform day-to-day activities which are amalgamation of production and consumption and which are stand beyond the duality of production and consumption.