Autobiographical memory in depression and anxiety: Similarities and differences with the effects of early maladaptive schemas, rumination, and cognitive avoidance
Depresyon ve anksiyetede otobiyografik bellek: Benzerlikler ve farklılıklar ile erken dönem uyumsuz şemaların, ruminasyon ve bilişsel kaçınmanın etkileri
- Tez No: 603616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN YALÇINKAYA ALKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışması, öncelikli olarak depresyon ve anksiyetede otobiyografik bellek özelliklerinin nasıl benzeştiklerini ve farklılaştıklarını araştırmayı amaçlamıştır. İkinci bir amaç; erken dönem uyumsuz şemalar, kaçınma ve ruminasyonun birbirleriyle ve de depresyon ve anksiyete ile ilişkilerini incelemektir. Bir diğer hedef; erken dönem umutsuz şemalar, kaçınma ve ruminasyonun otobiyografik bellek özellikleri üzerindeki etkilerinin ele alınmasıdır. Son olarak, bu araştırma şema vinyetleri yoluyla şema aktivasyonu ve şema aktivasyonun otobiyografik bellek özellikleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi şeklinde özetlenebilecek keşif amaçlı bir değerlendirmeyi de kapsamaktadır. Sıralanan amaçlar doğrultusunda üç ayrı çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma I'de, şema vinyetleri geliştirilmiş ve bu vinyetlerin manipülasyon becerileri deri iletkenliği tepkisini ölçen bir psikofizyolojik ölçüm aracı yardımıyla sınanmıştır. Çalışma II'de, erken dönem uyumsuz şemalar ile ruminasyon ve kaçınma eğilimleri arasındaki ilişkileri incelemek için 918 üniversite öğrencisinden oluşan geniş bir örneklemden veri toplanmıştır. Aynı zamanda, Çalışma II depresyon ve anksiyete açısından bir tarama çalışması işlevi görmüştür. Buna bağlı olarak dört grup (klinik olmayan depresyon, klinik olmayan kaygı, klinik olmayan komorbid ve control grupları) oluşturulmuş ve bu gruplara yerleşen katılımcılar Çalışma III'e davet edilmişlerdir. Çalışma III'te, 118 katılımcı bireysel olarak laboratuvar ortamında test edilmiştir. Bu aşamada kelime ipuçlarına dayalı bir otobiyografik bellek testi, kelimelerin rastgele sıralandığı iki bölüm şeklinde uygulanmıştır. Testin iki bölümü arasında şema aktivasyonu için Çalışma I'de geliştirilmiş olan manipülasyon, şema vinyetleri yoluyla gerçekleştirilmiştir. Grupların otobiyografik bellek anılarının doğası, içeriği ve perspektifi açısından benzerlik ve farklılıkları ile şema aktivasyonunun bu değişkenler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bulgular otobiyografik bellek anılarının özellikleri açısından gruplar arasında anlamlı farklar olduğunu göstermiş ve komorbiditedeki ilgi çekici başkalaşmaları ortaya koymuştur. Şema vinyetlerinin dominant şemaların aktivasyonu konusunda başarılı araçlar oldukları gösterilse de şema aktivasyonunun otobiyografik bellek özellikleri üzerinde herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Ek olarak, bulgular belirli şemalar ile otobiyografik bellek anılarının özellikleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiş; ayrıca, bireylerin ruminasyon ve kaçınma eğilimlerini anlamada erken dönem uyumsuz şemaların muhtemel rolüne işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The present dissertation initially aimed to investigate ABM characteristics in depression and anxiety. A second objective was to examine the relationships of EMSs, avoidance, and rumination with each other and also with depression and anxiety. Another goal was to assess the effects EMSs, avoidance, and rumination on ABM. Lastly, this research had an explorative interest for the activation of EMSs using schema vignettes, and effects of schema activation on ABM characteristics. To satisfy these aims, three studies were conducted. In Study I, schema vignettes were developed, and their manipulation abilities were tested. In Study II, data was collected from a large university student sample (N = 918) to investigate associations between EMSs and tendencies for rumination, and avoidance. Besides, Study II served a screening function for depression and anxiety. Accordingly, four groups were created (i.e., non-clinically depressed, non-clinically anxious, non-clinically comorbid, and controls) and participants of these groups were invited to Study III. In Study III, 118 participants were individually tested in laboratory setting. A cue-word type ABM test was administered in two halves with words in random order. In between two parts of the test, manipulation for schema activation was performed. The differences and similarities of the groups in the nature, content, and the perspective features of ABM; and the effects of schema activation were explored. Results yielded significant differences in the characteristics of ABMs between groups and pointed out interesting alterations in comorbidity. Schema vignettes were proved to be successful tools for activation of dominant schemas, however, schema activation had no effect on ABM. Moreover, findings revealed significant associations between certain schemas and memory features; and suggested a role for EMSs to understand individuals' tendencies for rumination and avoidance.