Kişilik tiplerinin yılmazlığa etkisinde duygusal emeğin aracılık rolü: İstanbul otel işletmelerinde bir uygulama
The mediating role of emotional labor on the effects of personality types on resilience: An application in hotel management in Istanbul
  1. Tez No: 603628
  2. Yazar: SÜREYYA AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Birey davranışlarını anlamaya çalışmak, kişiliklerinin, işin gereklerine uygun davranış sergilemek için gösterdikleri duygusal emek çabaları ile etkileşiminin pozitif psikolojik etkilerden olan yılmazlık ile ilişkilerini incelemek bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, hizmet sektörünün bir kolu olan turizm sektöründe hizmet veren otel işletmelerinin zorlayıcı, stresli, emek yoğun çalışma koşulları altında faaliyet gösteren çalışanlarının, bu zorlayıcı koşullara rağmen sahip oldukları yılmazlık özelliğinin, doğuştan gelen kişilik özellikleriyle ilişkisini anlamak, bu ilişkinin açıklanmasında duygusal emeğin aracı rolünü tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'da basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş beş yıldızlı otel işletmelerinde faaliyet gösteren 434 çalışandan oluşmaktadır. Veriler aracılık modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışanların kişiliklerinin yılmazlık düzeylerini etkilemesinde duygusal emek çabalarının aracılık etkisine bakılmış, ilgili analizlerin sonuçlarında, çalışanların duygusal emeğin bazı boyutlarında aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to investigate the relationship between personal behavior and the interaction between the emotional labor efforts and the positive psychological effects of the personal behavior. The aim of this research is to understand the relationship between the resilience of the employees operating in the tourism sector, which is a branch of the service sector, under the compelling, stressful and labor intensive working conditions, despite the compelling conditions, and the means of emotional labor in explaining this relationship to determine its role. The sample of the study consists of 434 employees working in five-star hotels selected by simple random sampling method in Istanbul. Data were analyzed using mediation model. The mediating effect of emotional labor efforts on the resilience of employees' personalities was examined, and the results of the related analyzes revealed that employees had mediating effect on some dimensions of emotional labor. Various suggestions were made in line with the findings obtained from the research.