Çocukluk çağı lenfoma ve solid tümörlerinde Hepatit B ve A enfeksiyonuna karşı aşılamada 'hızlandırılmış' aşılama şeması ile 'akselere' aşılama şemasının immunojenite ve etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of immunogenicity and efficacy of accelerated and rapid schedules of hepatitis b or combined hepatitis A/B vaccination in childhood with lymphoma and solid tumors
  1. Tez No: 603652
  2. Yazar: YAVUZ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BÜYÜKPAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Lenfoma ve solid tümörlü çocuklarda hepatit B ve hepatit A enfeksiyonuna karşı aşılamada“hızlandırılmış”aşılama şeması ile“akselere”aşılama şemasının karşılaştırılması ve aşılamaya etki eden faktörlerin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya yaşları 2 ile 16 yaş arasında değişen, lenfoma ya da solid tümör tanısı alan 84 hasta alındı. Hastalara hepatit A ve B'ye yönelik serolojik tetkikleri sonucuna göre hangi aşının (hepatit B aşısı, hepatit A aşısı veya kombine hepatit A/B aşısı) uygulanacağı belirlendi. Grup I'de hızlandırılmış aşılama şeması ile hepatit B aşısı (0, 1, 2 ve 12. aylarda), grup II'ye akselere aşılama şemasının (0, 7, 21 ve 365.gün) uygulandığı hepatit B aşısı, grup III'e hızlandırılmış aşılama şeması ile kombine hepatit A/B aşısı, grup IV'e akselere aşılama şeması ile kombine hepatit A/B aşı ve grup V'e de hepatit A aşısı (0 ve 6. aylarda) uygulandı. Hastalara çift doz aşı uygulandı. Aşılamanın 1, 3, 6 ve 13. aylarında alınan kan örneklerinde antikor cevap düzeyine bakıldı. Bulgular: Aşılamanın 1. ayında“hızlandırılmış aşılama şeması”ile aşılanan grup I'de“akselere aşılama şemasının”uygulandığı gruba göre daha yüksek oranda serokonversiyon sağlanmasına rağmen (%35.7, %25) aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Antikor titreleri ise grup II'de (78.9 mIU/mL) grup I'e (35 mIU/mL) nazaran daha yüksek olmasına rağmen yine aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Üçüncü ayda, grup I'de serokonversiyon oranı daha yüksekti (%58.3, %8.3). Antikor titresi de benzer şekilde grup I'de daha yüksek bulundu (466.9 mIU/mL, 25.7 mIU/mL). Akselere aşılama şeması ile hepatit B aşısı uygulamanın kemoterapi alan çocuklarda 1. aydaki daha yüksek antikor titresi dışında bir üstünlükj sağlamadığı gözlendi. Kombine hepatit A/B aşısı uygulamasında ise; akselere aşılama şemasının uygulandığı grup IV'de hepatit B için serokonversiyon oranları 1 ve 3. ayda %50 ve %70 iken, hızlandırılmış aşılama şemasının uygulandığı grup III'de %54.5 ve %60 olarak bulundu. Her iki grupta serokonversiyon oranları ve antikor titreleri açısından arada istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hepatit A'ya karşı aşılamada serokonversiyon oranlarının %80-90'lara çıktığı gözlendi. Hepatit A aşısının tek başına uygulandığı grupta serokonversiyon oranları 1 ve 3. ayda %62 ile %77.4 olduğu saptandı. Tüm aşılar iyi tolere edildi ve bir hastadaki lokal kızarıklık dışında yan etki gözlenmedi. Sonuç: Akselere aşılama şemasının birinci aydaki yüksek antikor titresi dışında bir üstünlük sağlamadığı görüldü. Serolojik incelemede özellikle hem hepatit A hem de hepatit B açısından negatif olan hastalar kombine hepatit A/B aşısı ile aşılanmalıdır. Hepatit A aşısı kanserli çocuklarda etkin ve güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study rapid and accelerated vaccination schedules against hepatitis A and hepatitis B infections were compared according to their efficacy in children with lymphoma or solid tumors and the roles of the patients' age and diagnosis were also investigated. Patients and Methods: The study population comprised 84 patients between 2 and 16 years of age with lymphoma or solid tumors. Serological tests were carried out against hepatitis A and hepatitis B and according to the results vaccines were decided (hepatitis B, hepatitis A or combined hepatitis A/B vaccines). In group I, patients were vaccinated with rapid hepatitis B vaccination schedule (at months 0, 1, 2 and a booster dose at month 12) whereas in group II accelerated hepatitis B vaccination schedule (on days 0, 7, 21 and a booster dose day 365) were performed. Combined hepatitis A/B vaccines were administered with rapid vaccination schedule in the group III and with accelerated schedule in the group IV. In the group V, hepatitis A vaccine at months 0 and 6 were applied. At each vaccination twice the dose recommended for healthy children were used. Blood samples were taken from patients at months 1, 3, 6, and 13. Results: At month 1, the seroconversion rate of group I was higher than group II (35.7% vs. 25%) but that was not statistically significant. The anti-HBs antibodies titers were 78.9 mIU/mL in the group II and 35 mIU/mL in group I, but again statistically the difference was not significant. At month 3, in group I seroconversion rate (58.3% vs. 8.3%) and also antibody titers were higher (466.9 vs. 25.7 mIU/mL) than in the group II. In children with receiving chemotherapy, accelerated hepatitis B vaccination schedule has no advantage except high antibody titers at month 1. At moths 1 and 3, seroconversion rates for hepatitis B were 50% and 70% respectively, in group IV and 54.5% and 60% in the group III with combined hepatitis A/B vaccinations. Between the two groups there were no difference in seroconversion rates and antibody titers. Seroconversion rates against hepatitis A were nearly 80-90% in patients performed combined hepatitis A/B vaccination. In the group V, which only hepatitis A vaccination was performed, the seroconversion rates were 62% and 77.4% at months 1 and 3. All of the vaccines were well-tolerated and no adverse events except local redness at injection site in one patient. Conclusion: It is shown that the accelerated vaccination schedule has no benefit except high antibody titers against hepatitis B at month 1. Serologically negative children against both hepatitis A and hepatitis B should be vaccinated with combined hepatitis A/B vaccines. Hepatitis A vaccine is efficient and safe in children with cancer.