Design and construction of a prototype resistive plate chamber
Dirençli plaka odası tasarımı ve prototip üretimi
- Tez No: 603653
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dirençli Plaka Odaları (DiPlO'lar), yüksek enerji fiziği deneylerinde müon algılanması gibi büyük hacimlerin iyi zaman ve konum çözünürlüğü sağlanarak kaplanmasını gerektiren çeşitli uygulamalarda kullanılan gazlı parçacık dedektörleridir. Bu tezde, DiPlO'lar hakkında temel bir literatür özeti sunularak, çok sınırlı bir bütçeyle ve özel donanıma ihtiyaç duyulmadan, mütevazı bir tasarımın hayata geçirilme adımları açıklanmaktadır. Bu alanda yapılacak çalışmalara temel oluşturması amacıyla; malzemeler, bu malzemelerin yerel mevcudiyeti ve karşılaşılan sorunlara getirilen çözüm yolları gibi yapım süreciyle ilgili detaylar sunulmuştur. Türkiye'de türünün ilk örneği olduğuna inandığımız bu DiPlO, çeşitli gazlarla (argon ve izobütan) ve karışımlarla (hava, argon-hava, argon-izobütan) denenmiştir. Test sonuçları ve gözlemler, teorik beklentilere uygunluklarıyla birlikte sunularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Resistive Plate Chambers (RPCs) are gaseous particle detectors that are used in various applications requiring coverage of large volumes with good time and position resolution, such as detection of muons in high-energy physics experiments. We present an overview of the basic literature on RPCs and describe the steps for realizing a modest design with a very limited budget and without the need for a specialized equipment. The details, including information about the materials and their domestic availability as well as the knowhow to resolve encountered issues, are presented with the goal of establishing a baseline for future work on this area. The constructed RPC, which we believe is the first of its kind in Turkey, has been tested with different gases (argon and isobutane) and mixtures (air, argon-air, argon-isobutane). The test results and observations are also presented and their compatibility with the theoretical expectations is discussed.