Investigation of prospective mathematics teachers' mathematical modeling processes
Matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme süreçlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 603671
  2. Yazar: SULTAN TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmen adaylarının modelleme etkinlikleri üzerinde çalışırken modelleme süreçlerini nasıl deneyimledikleri incelenmiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının matematiksel model ve modelleme hakkındaki düşüncelerindeki değişimler de incelenmiştir. Bu amaçla, modelleme süreçlerinin nasıl deneyimlendiğini anlamak için iki modelleme etkinliği uygulanmıştır. Düşüncelerindeki değişimleri anlamak için de matematiksel model ve modelleme ile ilgili bir ön-test ve son-test uygulanmıştır. Çalışmanın deseni fenomenolojik nitel araştırma çalışması olup öğretmen adayları ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları bazı öğretmen adaylarının matematiksel model ve modelleme ile ilgili düşüncelerinde değişiklikler olduğunu göstermiştir. Öğretmen adaylarının modelleme etkinlikleri üzerinde çalıştıktan sonra matematiksel modelleri çoğunlukla gerçek hayatla ilişkilendirerek veya görselleştirme ve öğretim yöntemi olarak tanımladıkları, bu etkinliklerden önce ise genellikle örnekler vererek açıkladıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca, modelleme etkinliklerinden sonra öğretmen adayları modellemeyi gerçek hayatla ilişkilendirip anlatmışlardır. Bu etkinliklerden önce ise modellemeyi görselleştirme ya da soyut şeyleri somut hale getirme yöntemi olarak açıklamışlardır. Öğretmen adaylarının neredeyse tamamı daha önce bir modelleme etkinliği üzerinde çalışmamış olduklarını belirtmiştir. Buna rağmen, çalışma boyunca modelleme süreci aşamalarının birçoğu gözlemlenmiştir. Tüm grupların model oluşturma, oluşturulan modelin çözümünü hesaplama ve çözümü paylaşma modelleme aşamalarını deneyimledikleri, bazı grupların ise çözümü yorumlama, sonuçları doğrulama ve yeni veya değiştirilmiş bir model oluşturma aşamalarını da deneyimledikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, prospective mathematics teachers' mathematical modeling processes while they engaged in modeling activities were investigated. The change in their opinions about mathematical model and modeling after they experienced the modeling process was also examined. For that purpose, two modeling activities were implemented to understand how prospective mathematics teachers experience modeling processes, and a pre- and post-questionnaire were applied to find out the change in their opinions. This study was conducted as a phenomenological qualitative study with prospective mathematics teachers. The results showed that some of prospective teachers changed their opinions about mathematical model and modeling after the implementations of the modeling activities. Most of them explained mathematical models by relating real-life and as a visualizing/teaching method whereas they usually explained it by giving examples before the implementations of the modeling activities. Besides, prospective teachers usually explained mathematical modeling by relating real-life while they explained it as a method to visualize/make abstract things more concrete before they engaged in the modeling activities. On the other hand, it was observed that most of the modeling cycle elements were observed throughout the study although most of PTs did not have any experience of modeling activity before this study. All of the groups experienced basically three elements of modeling cycle: formulating a model, computing a solution of the model, and reporting the solution. In addition, some of them experienced also the interpreting the solution, validating the conclusions, and formulating a new or modified model elements of the modeling cycle.