An investigation of pre-service mathematics teachers' semiotic representations and modeling routes in a mathematical modeling activity
Matematik öğretmen adaylarının semiyotik gösterimleri ve modelleme rotalarının bir matematiksel modelleme etkinliği aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 762597
  2. Yazar: MERVE ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme süreçlerinin göstergebilimsel temsiller açısından özelliklerini ve bu özellikler kapsamında değişen modelleme rotalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar, Ankara'da bir devlet üniversitesinde öğrenim gören ve“Öğretmenler için Matematiksel Modelleme”başlıklı seçmeli bir derse kayıtlı 13 öğretmen adayıdır. Veriler, teknoloji entegrasyonlu matematiksel modelleme etkinliği aracılığıyla toplanmıştır. Matematik öğretmen adaylarının modelleme süreçleri ses ve video kaydına alınmıştır. Ayrıca grupların çözümleri de dahil olmak üzere yazılı çalışmaları dersin sonunda toplandı ve nihai modellerinin sunumları videoya kaydedildi. Bulgular, öğretmen adaylarının bu çalışmada ele alınan tüm göstergebilimsel kayıtlarında yer aldıklarını ve modelleme etkinliğinin farklı bölümlerinde grupların yer aldığı göstergebilimsel kayıtların, eylemlerin amaçlarına göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Öğretmen adaylarının şekil belirleme işlemlerinde yer aldıkları kayıtlar cebirsel ve geometrik olarak çeşitlilik gösterirken, alan ölçümü ile ilgili işlemlerde yer alınan kayıtlar cebirsel ve sayısal olarak değişmiştir. Şekli belirleme sürecinde cebirsel model olarak kabul edilen grubun, daha karmaşık bir göstergebilimsel eylem olarak görülen dönüşüm eylemini diğer gruplara göre daha fazla gerçekleştirdikleri görülmüştür. Bulgular, modelleme etkinliğinin bağlamı nedeniyle, tüm modelleme süreçleri incelendiğinde öğretmen adaylarının belirli göstergebilimsel karakteristiğe atanamadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca modelleme etkinliğinin farklı bölümlerinde göstergebilimsel karakteristik belirlenebilse de grupların Modelleme Geçiş Diyagramları'nda (MTD'ler) herhangi bir örüntüye rastlanmamıştır. Grupların semiyotik özelliklerinden bağımsız olarak, hemen hemen tüm MTD'lerde tamamlanmış döngüler ve modelleme geçişleri arasında hem geriye hem de ileriye doğru hareketlerin olduğu görülmüştür. Ayrıca bulgular, grupların teknoloji kullanma tercihleri ve amaçları ile grup dinamiklerinin MTD'de temsil edilen modelleme rotalarının özelliklerini değiştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the characteristics of pre-service mathematics teachers' mathematical modeling processes in terms of semiotic representations and the modeling routes varying within the scope of these characteristics. Participants were 13 pre-service teachers studying at a state university in Ankara and enrolled in an elective course entitled“Mathematical Modeling for Teachers.”Data were collected through a technology-integrated mathematical modeling activity. The pre-service mathematics teachers' modeling processes were audio and video recorded. Also, the groups' written work, including their solutions, was collected at the end of the class, and the presentations of their final models were video-recorded. The findings revealed that prospective teachers were included in all semiotic registers discussed in this study, and the semiotic register in which the groups were included differed according to the purposes of the actions in the different parts of the modeling activity. While the registers in which the students were involved in the actions for determining the shape varied as algebraic and geometric, the registers included in the actions related to area measurement changed as algebraic and numeric. In determining the shape, it was seen that the group, which was accepted as the algebraic model, performed more conversion transformation than others, which was seen as a more complex semiotic action. The findings also revealed that pre-service teachers could not be assigned to particular semiotic characteristics when their whole modeling processes were examined due to the context of the modeling activity. In addition, although the semiotic characteristics could be determined in different parts of the modeling activity, no pattern was found in the groups' Modeling Transitions Diagrams (MTDs). Regardless of the semiotic characteristics of the groups, it was observed that there were completed cycles in almost all MTDs and both backward and forward movements between the modeling transitions. Moreover, the findings revealed that the preferences and purpose of the groups to use technology and group dynamics changed the characteristics of the modeling routes represented in MTD.