Öğretmen adaylarının etnomatematik temelli etkinlik tasarlama süreçlerinin incelenmesi
Investigation of ethnomathematics based activity design processes of preservice teachers
  1. Tez No: 953495
  2. Yazar: GÜLAY DEDEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının etnomatematik temelli etkinlik tasarlama süreçlerini incelemektir. Çalışma grubu, 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde Marmara Bölgesi'nde yer alan bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'na kayıtlı 2. sınıfta öğrenim gören 59 öğretmen adayından oluşmaktadır. Karma yöntem kullanılan araştırmada hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Örnekleme sürecinde amaçlı ve rastgele örnekleme yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırma, açıklayıcı sıralı karma desen ile yürütülmüştür. Nicel veriler, betimsel tarama modeliyle; nitel veriler ise durum çalışması deseninde ele alınmıştır. Nicel kısımda, araştırmacı tarafından geliştirilen“Etnomatematik Temelli Etkinliklerde Kültürel Öğelerin Yeri Ölçeği”,“Matematiksel Yaklaşımlar Rubriği”ve“Yaklaşım Bazlı Ölçütler Rubriği”kullanılmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Araştırma, 6 haftalık bir ders anlatımı ve uygulama sürecinde gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte öğretmen adaylarına kuramsal bilgi sunulmuş ve ardından uygulamalı etkinlik tasarımı yapılmıştır. Verilerin nicel analizinde betimsel istatistikler; nitel analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, öğretmen adayları etkinliklerinde en çok tarih, mimari ve yemek gibi kültürel ögelere yer vermiştir. Etnomatematik yaklaşımı sıkça kullanılırken, etnomodelleme yaklaşımı daha az yer bulmuştur. Görüşmeler, öğretmen adaylarının kültür-matematik ilişkisini daha iyi kavradığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the processes of preservice teachers in designing ethnomathematics-based activities. The study group consists of 59 second-year preservice teachers enrolled in the Primary Mathematics Teaching Program of the Faculty of Education of a state university located in the Marmara Region in the spring semester of the 2024-2025 Academic Year. In the mixed method research, both quantitative and qualitative data were collected. Purposeful and random sampling methods were used together in the sampling process. The research was conducted with an explanatory sequential mixed design. Quantitative data were handled with the descriptive screening model; qualitative data were handled with the case study design. In the quantitative part, the“Scale of Cultural Elements in Ethnomathematics-Based Activities”,“Mathematical Approaches Rubric”and“Approach-Based Criteria Rubric”developed by the researcher were used. Qualitative data was collected with semi-structured interview forms. The research was carried out over a 6-week course presentation and implementation process. In this, theoretical information was provided to the prospective teachers and then an applied activity design was made. Descriptive statistics were used in the quantitative analysis of the data; content analysis was used in the qualitative analysis. According to the results, the prospective teachers mostly included cultural elements such as history, architecture and food in their activities. The most used approach was ethnomathematics and the least was ethnomodeling. The interviews revealed the positive thoughts of the prospective teachers about ethnomathematics.