Otomotiv sektöründe koltuk döşeme tasarımında maliyet optimizasyonu
Cost optimisation on seat upholstery in automotive sector
  1. Tez No: 603677
  2. Yazar: SELDA ŞAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hızla artan nüfusla beraber ihtiyaçların artması, kısıtlı kaynaklara ulaşımı gün geçtikçe zorlaştırmaktadır. Bu sebeple, üretim süreçlerine katılan tedarikçi ve üreticiler, ellerindeki kaynakları, minimum maliyetle bir ürüne dönüştürüp, bundan maksimum kar elde edebilmenin yollarını aramaktadır. Üretici firmalar, kimi zaman yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinden sonra, bu mevcut ürünler üzerinde yaptıkları tasarım değişiklikleriyle, ürün maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır. Bu değişikliklerde, kar artırılırken ürün kalitesinin korunması ve istenmeyen harcamaların tespit edilip kaldırılması esastır. Çalışmada; binek araç koltuk döşemelerindeki tasarım değişikliklerinin maliyete etkisi temel alınarak, minder ve arkalık kalıp tasarımlarının değiştirilmesi neticesinde elde edilen ıskarta kumaşın, orijinal döşeme tasarımındakine göre azaltılması ve bununla beraber maliyetin de düşürülmesi amaçlanmıştır. Sunulan tasarım değişiklikleri arasından maliyeti optimal seviyeye indiren tasarım seçeneği, nesting (yerleştirme) programı aracılığıyla hesaplanmış ve çıkan sonuçlar karşılaştırılarak belirlenmiştir. Ayrıca, fiyat bakımından daha uygun malzeme seçilmesinin maliyete olan etkisi optimizasyon çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, koltuk tasarımı aynı tutularak, var olan malzeme, bu yeni seçilen uygun fiyatlı malzemeyle değiştirildiğinde maliyetin azaltılması mümkün olmuştur. Yapılan değişikliğin kullanıcılar tarafından nasıl tepki aldığı, soru-cevap yöntemiyle araştırılmıştır. Bunun sonucu olarak da ilgili malzeme değişikliğinin, katılımcıların büyük bir çoğunluğu tarafından fark edilmediği ya da fark eden katılımcılar tarafından ise önemsenmediği görülmüştür. Koltuk döşemesinde kullanılan malzeme türü ve tasarım değişikliğinin aynı anda optimize edilmesi ile en iyi sonuç elde edilebileceği yapılan çalışmalarla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to rapidly growing population, achieving of limited resources is becoming increasingly difficult. In this case, producers and suppliers are looking for opportunities to gain more benefit from the resources as maximum as they can achieve by converting the resource to another product with minimum cost. After introduction of new products to the market, manufacturers occasionally change the design on existing products in terms of cost reduction. In these changes, it is essential to preserve product quality and to detect and remove unwanted expenses meanwhile increasing profits. The effect of passanger car seat upholstery design changes on seat back and cushion is examined by cost perspective. The aim of the study is to provide cost reduction with design changes on the current seat upholstery design by reducing the scrap. By using a nesting program, the scrap fabric material's cost effects are compared with current design's scrap value for several design options. Then the optimum design has been clarified after the program calculation. Additinally, without making any design change on the seat upholstery, material cost effect is considered for this cost reduction study. The selected cheaper material is reviewed with a group of participants and a questionnaire has been fulfilled during the experiment by them. The results showed that the material change with the existing one was not noticed by the majority of the participants or ignored. Studies showed that, the best results will be obtained by simultaneously optimizing the type of material and design changes used.