Exploring the critical success factors of offsite construction method in Turkey
Saha dışı inşaat metodu ve Türkiye'deki kritik başarı faktörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 603690
  2. Yazar: ALPER ZAFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Saha dışı inşaat yöntemi, sahadaki çalışmanın bir bölümünü imalat atölyelerine transfer ederek inşaat endüstrisini geliştirebilecek köklü tekniklerden oluşur. Ancak, Türkiye'deki inşaat sektöründe uygulaması sınırlıdır. Saha dışı inşaat yöntemi Türkiye'de farklı zorluklarla karşı karşıya kalmıştır ve başarılı bir şekilde uygulanmasında bazı faktörler etkili olmaktadır. Türk literatüründe gerçekleştirilen önceki çalışmalar, saha dışı inşaatın daha geniş şekilde kullanılmasını sağlamak için kritik başarı faktörlerinin belirlenmesinde çok etkin rol oynamamıştır. Bu makale, şirket dışı inşaat yöntemini başarılı bir şekilde uygulamak için kritik başarı faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatür taraması, birebir görüşmeler ve uzmanlarla yapılan pilot çalışmalarla toplam 14 kritik başarı faktörü belirlenmiştir. Bu faktörlerin Türkiye'deki önem düzeyini belirlemek için bir anket çalışması yapılmıştır. Kritik başarı faktörleri, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanılarak ikili karşılaştırma için gruplandırılmıştır. AHP'nin ilk aşamasında belirlenen beş faktör grubu kendi arasında ikili olarak karşılaştırılmıştır. Azalan önem sırasına göre faktör grupları: (1) liderlik, (2) teknik, (3) kaynaklar, (4) mevzuat, (5) süreç olarak verilebilir. AHP'nin ikinci aşaması ise, faktörlerin, kendi grupları içerisinde ikili olarak karşılaştırılmasını içermektedir. Bu iki aşamada elde edilen ağırlıklar çarpılarak, kritik başarı faktörlerini karşılaştırmak için kullanılan global ağırlıklarına ulaşıldı ve buna göre 14 kritik başarı faktörü karşılaştırıldı. Sonuç olarak ilk beş kritik başarı faktörü önem sırasına göre: (1) proje yöneticilerinin problem çözme becerisi, (2) müteahhitlerin liderliği ve tecrübesi, (3) etkili bilgi paylaşımı, (4) vasıflı işgücü mevcudiyeti, (5) kullanılan teknik ve teknolojilerin olgunluğu olarak belirlenmiştir. Bu katkı, Türkiye'de saha dışı inşaat metodunun pazarda daha geniş kullanıma nasıl sahip olabileceği konusunda bir fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Offsite construction method consists of well-established techniques, which can enhance the construction industry by transferring some portion of onsite work to fabrication shops. However, its application in the Turkish industry limited. Offsite construction method has been faced with different challenges and a number of factors have different effects on the successful application of offsite construction. Previous studies offer little help to determine critical success factors in order to enable wider use of offsite construction in Turkey. This paper aims to examine the CSFs for successfully implementing the offsite construction method. A total of 14 CSFs determined through literature review, in-depth interview and pilot studies with experts. A questionnaire survey was conducted in order to determine the level of significance of these factors in Turkey. CSFs were grouped for pairwise comparison using AHP. In the first stage of AHP, the factors groups were compared in pairs. Factor groups in descending order of significance were: (1) leadership, (2) technical, (3) resources, (4) regulatory, (5) process. The second stage of AHP involved the pairwise comparison of factors within the factor groups. Global weights of CSFs were obtained by multiplying the weights obtained through these two stages and 14 CSFs were compared accordingly. First five most significant CSFs were determined as: (1) project managers' problem solving ability, (2) contractors leadership & experience, (3) effective information sharing, (4) skilled labor availability, (5) the maturity of techniques & technologies used. This contribution provides an insight into the construction industry in Turkey for further deployment of offsite construction methods in the construction market.