Sayısal denklemin geleneksel bir tezgaha uygulanabilirliği
Applicability of numerical control to a conventional machine tool
- Tez No: 6037
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
II SAYISAL DENETİMİN GELENEKSEL BİR TEZGAHA UYGULANABİLİRLİ?İ (Yüksek Lisans Tezi) FİKRET KAYILIO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 19 89 ÖZ Bu çalışmada sayısal denetimin (SD) geleneksel bir tezgaha uygulanabilirliğinin araştırılması yapılmış ve gerek SD teknolojisini tanıtmak ve gerekse de uygula nabilirlik çalışmalarına ışık tutmak için simüle bir ka palı çevrim SD sistemi tasarımlanıp, gerçekleştirilmiş tir. Çalışma, beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, metodu ve sınırlılıkları üze rinde durulmuş bunun yanı sıra takım tezgah lar ındak i ge lişmelerin diğer sanayi sektörlerini nasıl etkilediğini ve Türkiye'deki Takım Tezgahları Sanayiinin durumu hak kında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, SD kavramı ve SD'li tezgahlar tanıtılmaya çalışılmıştır, üçüncü bölüm de, SD'nin geleneksel tezgahlara uygulanabilirliğinin teknik ve ekonomik yönleri üzerinde durulmuştur. Dördün cü bölümde simüle bir kapalı çevrim SD sistemi tasarım ve imalatı hakkında bilgi verilmiş, sistemin konumlama hassasiyeti araştırılmıştır. Beşinci bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill APPLICABILITY OF NUMERICAL CONTROL TO A CONVENTIONAL MACHINE TOOL (M.Sct Thesis) Ş.Fikret Kayılıoğlu GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCÎENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT In this study, The applicability of NC to a conven tional machine tool has been investigated. Furthermore, the simulated closed loop NC system has been designed and manufactured to assist to studies such as this. The study consists of five parts. In the first chapter, the objectives, scope, method and the limitations of the study has been discussed. Furthermore, information about developments in machine tools and the conditions of Machine Tool Industry in Turkey has been given. In the second chapter, general information about NC has been gi ven. In the third chapter the techniques and economic as pects of the application have been discussed. In the fourth chapter, design and manufacture öf the simulated closed loop NC system has been described in detail # In the last chapter, consists of conclusions and recommendations.