Vision correction for the visually impaired via digital image processing
Görme kusuru olanlar için sayısal imge işleme aracılığıyla görüntü düzeltme
  1. Tez No: 603740
  2. Yazar: ONUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada; kırılmaya bağlı görme kusurları olan kişiler için, sayısal ekranlarda matematiksel modellemeye dayalı uyarlama önerilmiştir. Kırılma ve kırınım yasalarına göre, insan gözü, doğrusal ve uzayda değişmez bir sistem olarak ele alınabilir. Böyle bir durumda, gözün dürtü yanıtı (nokta yayılım fonksiyonu) bilinirse, göze giren ışığın (girdinin) gözün yanıtına göre nasıl biçimleneceği evrişim yasasıyla bulunabilir. Bu amaç için nokta yayılım fonksiyonu kullanan çalışmalar incelendiğinde, gözün nokta yayılım fonksiyonunun yalnızca göz merceği esas alınarak yapıldığı görülmüştür. Bu çalışmadaysa ışığın geliş mesafesi, gözün boynuzsu tabakası, göz uyumu, kişinin yaşı ve göz merceğinin değişken indeksli yapısı da modellemelere dahil edilmiştir. Bu çalışmadaki fikir, ters evrişim yöntemine dayanarak, göze girecek ışığın gözün dürtü tepkisinin tersine göre biçimleneceği durumda, matematiksel olarak hastanın, gözüne ışığı gelen cismi net göreceğidir. Kişisel bilgisayarlar, taşınabilir aygıtlar ve ileride geliştirilmesi beklenen akıllı gözlüklere kolaylıkla uyarlanabilecek bu yaklaşımdaki en büyük sorun, ters evrişim uygulanan sayısal imgenin, standart ekranların dinamik aralığından çok daha yüksek bir dinamik aralığa sahip olması ve sonucunda asıl görüntüde elde edilen karşıtlığın yok olmasıdır. Bunun çözümü için, alanyazında önerilen yöntemlerden farklı olan yöntemler öne sürülmüştür. Yapılan benzetimlerde, yeni sunulan yöntemlerin, var olanlardan görsel olarak daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Bu çalışmayla var olan yöntemler her ne kadar geliştirilmiş olsa da ileride yapılması gereken iş olarak da dinamik aralık sıkıştırma ve karşıtlık geliştirme yöntemlerinin daha çok incelenmesi ve daha karmaşık yöntemlerin ileri sürülmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an adjustment based on the mathematical modeling on digital screens for people with refractive visual impairments is proposed. According to the laws of refraction and diffraction, the human eye can be considered as a linear and space-invariant system. In such a case, if the impulse response of the eye (point spread function) is known, the convolution law can determine how the light entering the eye (input) is shaped according to the response of the eye. When the studies using point spread function for this purpose are examined, it is seen that the point spread function of the eye is found only on the basis of the crystalline lens. In this study, the incoming distance of light, the cornea structure, accommodation, age of the person and gradient-index structure of the crystalline lens are included in the human eye model. The idea in this study is that, based on the inverse convolution (deconvolution) method, if the light entering the eye is shaped according to the inverse of the impulse response of the eye, theoretically, the patient clearly sees the object whose light comes into the eye. The biggest problem with this approach, which can easily be adapted to personal computers, portable devices and smart glasses that are expected to be developed in the future, is that the deconvolved digital image has a much higher dynamic range than the dynamic range of the standard screens, hence, the disappearance of the necessary contrast. In order to solve this problem, methods that are different from studies in the literature are proposed. In the simulations, it is seen that the newly presented methods give better visual results than the existing ones. Although the existing methods are improved with this study, it is suggested as the future work that dynamic range compression and contrast enhancement methods should be further investigated and more complex methods should be proposed.