A framework for designing an information system for down syndrome patients
Down syndrome'lu hastalar için bir bilgi sistemi çerçevesi tasarımı
- Tez No: 603741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERMAN ERKAN, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada Down sendromlu bireyler için yeni bir sistem çerçevesi tasarlanmıştır. Bu çerçevenin arkasındaki fikir, bilgi teknolojisilerine daha fazla kaynak tahsis etmek suretiyle, Down Sendromlu Bilgi Sistemi (DSIS) olarak adlandırılan ve Down sendromlu bireylerin sağlık durumunun iyileştirilmesine katkıda bulunacak bir uzaktan izleme sisteminin geliştirilmesini sağlamaktır. Bu çerçevenin, geliştiricilere önerilen sistemi gelecekte uygulama konusunda rehberlik etmesi amaçlanmaktadır. Bu tezin temel amacı, önerilen çerçevenin geliştiricilerin bir DSIS tasarlamalarını destekleyebileceği sorusuna cevap vermektir. Bu soruyu cevaplamak için, şu soruları yanıtlamak gerekir. 1) Önerilen sistem son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilir mi? 2) Önerilen sistem sağlık alanında BT'ye yatırım yapabilir mi? 3) Önerilen sistem geliştirici tarafından uygulanabilir mi? 4) Yeni önerilen ve mevcut sistem arasındaki avantajlar nelerdir? İlgili çalışmalar araştırılmış ve Down Sendromlu insanlar için sağlık hizmetlerinde BT yatırımında bir eksiklik olduğu görülmüştür. Bu eksiklik, bu tezin ana motivasyonlarından biridir. Bunlara ek olarak, Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü yaklaşımının (SGYD) ilk üç adımı bu çerçevenin metodolojisini belirlemede büyük rol oynamıştır. Soru 1 ve 2, sunulan analizlerde adreslenmiştir. 3. ve 4. sorular ise, uygulamayı sağlamak için önerilen sistemi görselleştirerek yanıtlanmıştır. Bu tezin sınırlamaları; 1) Önerilen sistem sadece Down sendrom alanında uygulanır. 2) Anket sonuçlarını analiz etmek için istatistiksel metot olarak korelasyon fonksiyonları kullanılmıştır. 3) Bu çerçeveyi tasarlamak için ilk üç SGYD adımı kullanılmıştır. 4) Son olarak, Irak dahil sadece bazı Arap ülkelerinden gelen geri bildirimlerin toplanması ve önceki çalışmalar için dergilere ve konferanslara bağımlı olmakla ilgili kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu tezde sunulan çerçevenin, geliştiricilerin Down sendrom'lu hastalar için bir izleme sistemi oluşturması, Down sendromlu hastalarından sorumlu bireyleri bu sisteme dahil ederek bir melez sistem geliştirilmesi ve Down sendromlu bireylerin sağlık durumunun iyileştirmesi için bir yönlendirme rehberi olarak kullanılması amacıyla katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The possibility of setting up a framework for designing a new system for individuals with Down syndrome was studied. The idea behind this framework is to develop a remote monitoring system called Down Syndrome Information System (DSIS) that will contribute to improve the health status of individuals with Down syndrome, by allocating more resources to information technology. This framework is intended to guide developers to implement the proposed system in the future. The main objective of this thesis is to answer the question of can the proposed framework will be able to support the developers to design a DSIS. In order to answer this question, it is required to find answers to these other questions. 1) Can the proposed system satisfy end user's needs?; 2) Can the proposed system invest in IT in the healthcare field?; 3) Is the proposed system implementable by the developer? 4) What are the advantages between the newly proposed and the current system? The related works were surveyed and it was found that there is a lack in IT investment in health care services for people with Down syndrome. This lack became one of the main motivations for this thesis. In addition, the first three steps of system development life cycle approach (SDLC) will play a big role in setting the methodology of this framework. Questions 1 and 2 were addressed by the investigations illustrated. As for questions 3 and 4, they were answered by visualizing the proposed system to ensure implementing it. Limitations of this thesis include; 1) The proposed system is only applied for Down syndrome cases. 2) Using correlations functions as a statistical method to analyze the results of questionnaire form. 3) Using the first three steps of SDLC approach to set this framework. 4) Lastly, there are limitations related to the collections of feedbacks from some of Arabic countries including Iraq, and the dependent on journals and conferences for previous studies. This thesis will expected to contribute to set this framework as an educational guide for developers to build monitoring system for Down syndrome, build a hybrid system by involving the responsible people of Down syndrome in this system, and enhance the health status of individuals with Down syndrome.