Ekt anestezisinde propofole alfentanil veya remifentanil eklenmesinin hemodinamik parametreler, nöbet süreleri ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of alfentanil or remifentanil addition to propofol in ect anesthesia on hemodynamic parameters, seizure times and recovery
- Tez No: 603752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çaloşmamızda EKT anestezisi için, propofole alfentanil veya remifentanil eklenmesinin, hemodinamik parametrelere ve nöbet parametrelerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Hastenemiz etik kurulundan izin alınarak, 18-75 yaş arası ASA I-II 24 hasta çalışmaya dahil edildi. Randomize olarak 3 gruba ayrılan hastalardan 1. gruba(Prppofol grubu, Grup P) 0.75mg/kg propofol 15 saniye içinde verildi. 2. gruba (Alfentanil grubu, Grup A) 10m,crogram/kg alfentanil 90 saniye içinde verildikten sonra 15 saniye içinde 0.5 mg/kg propofol verildi. 3. gruba (Remifentanil grubu, Grup R) 1 microgram/kg remifentanil 90 saniye içinde verildilkten sonra 15 saniye içinde 0,5 mg/kg propofol verildi. Ardından her üç gruba 0.5mg/kg süksinilkolin verildi. Süksinilkolinin etkisi görülene kadar hastalara yüz maskesinden %100 oksijen ile ventile edildi. Kas gevşemesi sağlandıktan sonra tüm hastalara bitemporal elektrodlar aracılığıyla elektriksel uyarı verildi hastaların herbirine toplam 7 kere EKT uygulandı ve tüm seanslar boyunca aynı dozda elektriksel uyarı verildi. hastaların hemodinamik parametreleri nöbert süreleri ve derlenme parametrelerii le oluşan komplikasyonlar kaydedildi. istatiksel değerlendirmede tek yönlü varyans analizi, eşleştirilmiş t testi ve ki kare kullanıldı. propofol grubunda nöbetler ortalama 38 sn sürerken, alfentanil grubunda 52 remifentani lgrubunda 53 sn sürdü. spontan solunumun geri dönmesi, göz açma ve konulma süreleri, aldrete 9 ve derlenme odasından ayrılma süreleri alfentanil ve remifentanil gruplarında benzer bulunurken ptopofol grubunda tüm bu sürelerin daha kısa olduğu görüldü. komplikasyon ve şikayetlerin görülme insidansı tüm gruplarda benzer olarak bulunuldu. sonuç olarak nöbet süresinin uzamasının istendiği durumlarda propofole alfentanil ve remifentanil eklenmesinin hemodinamik parametreler üzerine olumsuz etki oluşturmadan nöber süresini uzatmada oldukça etkili olduğu ve tek başına propofol kullanımna iyi bir alternatif olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
propofol may decrease seisure duration in ECT. although not proven prolonged seizures may be more efficious. The goal of this study was to evaluate and compare effects of remifentanil and alfentanil on hemodynamic parameters,seizure duration, recovery parameters and degree of stimulus amplitude in patients undergoing ECT. 24 ASA I_II patients enrolled in this prospective, randomized trial, each receiveing a total of seven ECT therapies. patients were randomized to receive only propofol, group P(0.75 mg/kg), propofol with alfentanil, group A (10 mcr/kg alfentanil plus 0.5 mg/kg propofol) and propofol with remifentanil, Group R (1 mcr/kg remifentanil plus 0.5 mg/kg propofol) via an iv route. Succinylcholine 0.5 mg/kg iv was given to all groups for musculer paralysis. we recorded haemodynamic parameters , cortical and motor seizures, recovery parameters and complications. mean motor seizure duration was found to be significatly longer inpatients receiving propofol-remifentanil anaesthesia and ptopofol-alfentanil anaesthesia compared propofol anaesthesia. recovery parameters and stimulus amplitude were similar in group A and R, significatnly different from group P. adding alfentanil or remifentanil to reduces doses of propofol provided unconscionusness and icreased seizure duration for patients who need higher stimulus and amplitudes for longer seizuere durations, combining low dose propofol with alfentanil or remifentanil may be goog alternative regiments for ECT.