Elektrokonvülsif tedavi uygulanan hastalardakürar olarak kullanılan süksinilkolin veantidot olaraksugammadeksin kullanıldığı rokuronyumun anesteziden derlenme süresi ve vital bulgulara etkisinin karşılaştırılması
Comparison of treatment of patients with electro establishes used used succinylcholine and rocuronium as antidote are sugammadeks recovery from anesthesia and vital effect of time results
- Tez No: 623543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve amaç: EKT beyin dokusunun elektrik akımıyla uyarılması ve jeneralize konvülsiyonlar oluşturulması temeline dayanır. EKT tedavisi başta major depresyon olmak üzere birçok psikiyatrik hastalığın sağaltımında kullanılmaktadır.EKT esnasında hastalara verilen elektriksel akım ile oluşan jeneralize motor konvülsiyon ve kardiyovasküler istenmeyen yanıtlar sonucunda hastalarda çeşitli hasarlar meydana gelmektedir.Bunlar ağır kas-iskelet sistemi hasarları, kalbin oksijen ihtiyacındaki ani ve aşırı artış sonucu oluşan miyokardiyal iskemi hatta enfarktüsler ve benzeri ağır morbidite hatta mortaliteye varabilen durumlar nedeniyle yıllar içinde hastaların stabilizasyonu ve yeterli monitörizasyonu ihtiyacı gündeme gelmiştir. Bu nedenle yetmişli yıllardan bu yana EKT işlemleri genel anestezi altında uygulanmaya başlanmıştır(1-4). EKT işlemi için nöbet süresini etkilemeyecek ve işlem sonrası derlenmenin çabuk olacağı anestezik maddeler tercih edilmelidir. Biz de çalışmamızda son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan kas gevşetici olarak kullanılan roküronyum ve antidotu olan suggammadeksin ,süksinilkolin karşısında yeterli anestezi sağlayabilmesi ,işlem sırasında ve sonrasında hemodinami ve derlenmeye etkisini karşılaştırdık . Materyal ve Metod: Çalışmamızda süksinilkolin kullanılan grupta(grup S) 9 farklı hastaya en az 11 en fazla 3 seans ekt uygulanmıştır.Hastaların 5 i kadın /4 erkek ,yaşları max 65 , min 23 yaş. Bmi ortalama 25.8 dir.Rokuronyum sugammadeks kullanılan grupta (Grup S+R) ise 10 farklı hastaya en fazla 10 , en az 3 farklı seans ekt uygulanmıştır.hastaların 7 si kadın /3erkek,yaşları max 39 /min 25 yaştır. Bmi ortalama 25.3 tür. Hastalara işlemden yarım saat önce 0.5 mg atropin i.m. ile premedikasyon yapılmıştır. İndüksiyon ajanı olarak her iki grupta propofol 1mg/kg uygulanmış olup, Grup S'e süksinilkolin 1 mg/kg dozunda, Grup R+S'ye rokuronyum 0.4mg/kg dozunda uygulanmıştır.Rokuronyum antidotuolarak sugammadex 2mg/kg dozunda uygulanmıştır. EKG, spo2, kan basıncı monitorizasyonu ile işlem boyunca vital bulguları takip edilmiştir. Bulgular : İki grup arasındaki (Grup S ve Grup R+S ), spontan solunumun geri dönme süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.(p=0.002
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: ECT is based on the induction of brain tissue by electric current and the formation of generalized convulsions. ECT therapy is used in the treatment of many psychiatric disorders, especially major depression. As a result of the electrical currents that are giving during ECT, there is a variety of damage in the patients as a result of motor convulsions and cardiovascular undesired responses. They have been in need of patient stabilization and adequate monitoring over the years due to severe musculoskeletal system damage, myocardial ischemia resulting from sudden and excessive increase in heart oxygen demand, and other conditions that can lead to severe morbidity and even mortality. For this reason, ECT procedures have been started under general anesthesia since seventy years (1-4). Anesthetic agents that will not affect the seizure duration for ECT treatment and which will be quick to recover after the procedure should be preferred. In our study, we also compared rocuronium which is a muscle relaxant that has become popular recently and sugammadex which is rocuronium antidote, to the succinylcholine, to provide adequate anesthesia against hemodynamics and compilation effect during and after the procedure. Material and Method: In our study, succinylcholine group (group S) was applied to 9 different patients with at least 11 and maximum 3 sessions of ECT. Five of the patients were female, ages max 65, min 23 years. The average BMI was 25.8. In the group using rocuronium sugammadex (Group S + R), 10 sessions and at least 3 different sessions were applied to 10 different patients. 7 of the patients are women, ages max 39 / min 25 years. The average BMI is 25.3. Premedication was performed with 0.5 mg atropine (i.m.) half an hour before the procedure. As induction agent, propofol 1mg / kg was administered in both groups. Group S'e succinylcholine was administered at 1 mg / kg dose and Group R + S rocuronium 0.4mg / kg dose. Sugammadex was administered at a dose of 2 mg / kg as a reversel agent of rocuronium. ECG, SpO2, blood pressure and vital findings were recorded during the entire procedure. Results : There was a statistically significant difference between the two groups (Group S and Group R + S), return times of spontaneous respiratory (SRT) (p=0.002