Hla epitop uygunluğu
Hla epitop matching
- Tez No: 603753
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT ÇEHRELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Günümüzde HLA uygunsuzluğu ile vericide olan fakat alıcıda olmayan HLA antijenlerinin varlığı anlaşılır. Ancak HLA moleküllerinin aminoasit (AA) sekanslarının belirlenmiş olması bu yaklaşımı modifiye etme arayışlarına yol açmıştır. Bu paralelde , HLA uygunsuzluğu olan durumlarda verici ile alıcı arasındaki farklı HLA antijenlerinin sayısı yerine verici ile alıcının HLA antijen moleküllerindeki farklılık gösteren AA substitusyonlarının sayısının dikkate alınması gerektiği ileri sürülmektedir. HLA B62 ile B46 molekülü 66 ve 76. AA'ler arasındaki segment hariç birbirleri ile identiktirler. B62'ye bağlanan fakat B46'ya bağlanmayan bir antikorun epitopu bu bölgede olmalıdır. Bu çalışmada kendi HLA antijenlerinden en az birisinin 66-76. AA segmenti HLA-B62 ile aynı olan sensitize hasta serumları kullanıldı. Serumlar önce Homozigot Tiplendirme Hücreleri (HTH) 9031 (A2,B62) ile absorbe ve elue edildi. Elde edilen eluat daha sonra HTH 9066 (A2,B46) ile absorbe edildi. Bu şekilde elde edilen antikor preparasyonunun B62'ye bağlanıp B46'ya bağlanmadığı flow sitometrede gösterildi. Bu antikorlar daha sonra 20 HTH'lik bir panele karşı flow sitometrede test edilerek , hangi HLA antijenlerine bağlandıkları saptandı. Antikor spesifisitelerinin HLA moleküllerinin AA sekansları ile birlikte analizi gösterdi ki bunlar 66- 76. segmentteki AA'lere ilave olarak üç boyutlu yapıda bu segmente yakın olan AA'leri de tanıyorlardı. Sonuç olarak yabancı HLA molekülündeki alıcının kendi HLA moleküllerindeki ile aynı olan AA rezidüleri, başka bölgelerdeki farklı AA rezidüleri ile interaksiyona girerek alloantikor cevabını uyaran epitoplar oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
Applying absorption-elution techniques with homozygous typing cells and flow cytometry , a number of alloantibodies that recognized HLA-B62 but not B46 were identified. B62 and B46 are identical except in amino acids 66-76, which are probably recognized by the B62-specific antibodies. The patients who made these antibodies, however, had HLA antigens sharing amino acids 66-76 with B62, indicating that residues that are identical to the patient's own contribute to the antigenic determinants of foreign HLA molecules. Fine specificity analysis of most of these antibodies revealed that they recognized residues in the 66-76 segment in addition to other residues which were located in close proximity to this segment. We conclude that mismatched amino acid residues located in one part of the HLA molecule can interact with residues that are not from those in the patient's own HLA molecules to form epitopes recognizable by antibodies. These findings should be helpful in improving our understanding of how to use current knowledge at the molecular level for the purpose of matching transplant donors and recipients.