Vahidi'nin 'El-Veciz' isimli eserinin içerik ve yöntem açısından incelenmesi
Examination of wahidi's of Al-Wajeez in terms of content and method
  1. Tez No: 603769
  2. Yazar: İSA HUBUP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Vahidi'nin ”el-Veciz“ İsimli Eserinin İçerik ve Yöntem Açısından İncelenmesi”adlı bu çalışma, Vahidi'nin el-Veciz fî Tefsîrî Kitabi'l-Azîz isimli eserinin yöntem ve içeriğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu tez giriş, iki anabölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacıve yöntemi ile Vâhidî'nin hayatı ve eserleri yer almaktadır. Birinci bölümde Vâhidî'nin tefsirinin kaynakları ve yöntemi, ikinci bölümde tefsirinin Kur'ân ilimlerine yer vermesi konusu işlenmektedir. Sonuç kısmında ise kısa bir değerlendirmesi yapılarak varılan sonuçlar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Examination of Wahidi's of al-Wajeez in Terms ofContent and Method”, as a not studied until today, aims to put forth the methodand contend of the tafsir by Wahidi named al-Wajeez Tafsiri Kitabi'l-Aziz. Thisthesis consislusion of an introduction, twu sections and a conclusion. In theintroduction, the aim and method of the research as well as Wahidi's life and worksare mentioned. The fırst part discusses the resources and method of Wahidi'stafsir, while the second part adresses the content of his tafsir in relation to theQuranic sciences. In the conclusion, giving a brief evaluation, the results areexplained.