Determining the aerobic capacity (VO2max) of adult female population of Turkey
Türkiye yetişkin kadın nüfusunun aerobik kapasitesinin belirlenmesi
- Tez No: 603829
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Fizyoloji, Industrial and Industrial Engineering, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bireylerin aerobik kapasitesi, hem ağır sanayi hem de hizmet sektörlerinde fiziksel çalışma ortamı tasarımları için çok önemlidir. Çalışanları aşırı zorlanmadan doğabilecek zararlardan korumak için fiziksel çalışma koşulları bireylerin aerobik kapasitelerindeki azami sınırlar bilinerek tasarlanmalıdır. Ek olarak, aşırı kardiyovasküler yük, bireyleri koroner kalp rahatsızlığı gibi kardivasküler hastalıkların riskine sokabilir. Aerobik kapasite verileri, hastalık tedavilerindeki temel sınırları belirlemek ve aynı zamanda spor bilimlerinde fitness seviyelerini ölçmek için de gereklidir. Dünyada ulusların ya da belirli grupların aerobik kapasitelerine ait veritabanı oluşturmayı amaçlayan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar aerobik kapasitenin popülasyonlar ve bu popülasyonun alt grupları arasında genetik, yaşam tarzı, beslenme, coğrafi bölge, egzersiz seviyesi, cinsiyet ve yaş gibi nedenlerden dolayı farklılaştığını göstermektedir. Bu nedenle Türkiye için AC normlarının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı (i) Türkiye'nin sağlıklı (normal) yetişkin kadın nüfusunun aerobik kapasitesini tahmin etmek, (ii) yaş, vücut kitle indeksi ve meslek grubunun AC üzerindeki etkilerini incelemek ve (iii) Türkiye verilerini diğer ülkelerdeki gruplara ait verilerle karşılaştırmaktır.Araştırmaya, Türkiye'nin yedi bölgesinden, yaşları 18 ile 54 arasında değişen 256 sağlıklı yetişkin kadın gönüllü katılmıştır. Çalışma kapsamında ortalama aerobik kapasite 2 ± 0.2 l/dk ve 32.3 ± 7.8 ml/kg/dk olarak bulundu. Ortalamanın yaş grubu büyüdükçe, obezite arttıkça, egzersiz seviyesi düştükçe düştüğü gözlemlendi. Bu çalışma kapsmaında oluşturulan veriler, Türkiye'deki kadın nüfusu için iş veya işyeri tasarımında, sağlık ve spor alanlarında referans olabilir. Çalışma kapsamında bulunan veriler diğer ülkelerin verileri ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aerobic capacity (AC) data of workforce are needed for ergonomic design of the physically demanding jobs in industry to establish safe and productive work designs. Workforce performance and production output depend on sustaining the effort over a period of time that depends on AC and type of tasks. In addition, excessive cardiovascular load may put the individuals in the risks of cardiovascular diseases such as coronary heart disease. AC data are also needed to form baselines for treatment of patients and also for sports to determine the fitness levels. There are a number of studies performed around the world related to the AC of the various populations. These studies shows that AC varies among some world populations and within the sub groups of a given population due to the differences in genetics, lifestyle, nutrition, geographical region, fitness level, gender and age. Therefore, it is a need to develop AC norms for the population of Turkey. Therefore, the objectives of the study are (i) estimating the aerobic capacity of healthy (normal) adult female population of Turkey, (ii) examining the effects of age, BMI and job-group on AC and (iii) comparing the AC data of the female population of Turkey with the AC data of female population of other countries. A sample of 256 healthy adult female volunteers aged between 18 and 54 with family roots from all seven regions of Turkey participated in the study. A modified submaximal cycle ergometer test, called Astrand - Myhre Bike Test, was used to collect AC data from the participants. Based on the statistical analysis results, mean and std of AC was found as 2 ± 0.2 l/min and 32.3 ± 7.8 ml/kg/min. The mean values of VO2maxare decreasing from 18-24 years group to 45-54 years group and from under-weight group to obese group. In contrary, regular exercise had significant positive effect on AC. The established norms can serve as baseline in industrial work design and also clinical and sports settings. The results were compared with other world populations.