Radiation damage monitoring in Hadron Forward Calorimetry
İleri Hadron Kalorimetresinde radyasyon hasarı gözlemi
- Tez No: 603835
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İleri Hadron Kalorimetresi yüksek mutlak psödorapiditede bulunduğundan dolayı, yüksek enerjili parçacıklara, Hadron Kalorimetresi'nin diğer parçalarından daha fazla maruz kalmaktadır. Yüksek enerjili parçacıkların oluşturduğu radyasyon, İleri Hadron Kalorimetresi'nin kuartz fi ber kablolarınınışık geçirgenliğinde düşüşeyol açmaktadır. Bu durum kalorimetrenin kalibrasyonunu ve yaşam süresini belirlemektedir. Bundan dolay, İleri Hadron Kalorimetresi'nin kuartz fiber kablolarının ışık geçirgenliğinin zamana ve toplam radyasyon dozuna gore değişiminin incelenmesi gereklidir. İleri Hadron Kalorimetresi'nin Faz I güncellemeleri altında radyasyon hasargözlemi için özelleştirilmiş yeni bir lazer sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde yeni lazer sistemiyle alınan radyasyon hasar gözlemi verilerinin analizi anlatılmaktadır. İstenmeyen olaylar, yeni elektronik çip QIE10'dan gelen TDC verileri kullanılarak ayıklanmıştır. Aynı mutlak psödorapiditede olan kanallarda azimutal açıya göre radyasyon hasarında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Kanalların çarpışma eksenine yakınlığıarttıkça radyasyon hasarları daha belirginleşmektedir. Toplam sistematik hata oran %0.5 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Placed at high absolute pseudorapidity, Hadron Forward (HF) calorimeters are exposed to high energy particles more than other parts of the CMS HCAL detector in CERN. Radiation resulting from high energy particles lead to a decrease in transparency of the HF quartz fibres, effecting the calibration and decreasing the lifetime of the calorimeter. Thus, observation of change in transparency of the HF quartz fibres with respect to the accumulated dose of radiation and time is crucial. From the first proposal in 2003 to 2018, radiation damage (RadDam) tests and measurements have been performed with the HCAL Laser System. Yet, the HCAL Laser generates wide pulses, resulting in signals spread over several time slices and are hard to analyse. A new light source that is specialized for the HF RadDam system has been proposed as part of the Phase I Upgrade of the HF calorimeter. In this thesis, the analysis of HF Online RadDam Measurements with the new specialized light source is described. Noisy events are eliminated using time-to-digital converter (TDC) information from the new electronic chips QIE10. No signi cant difference in radiation damage is observed in channels at a given pseudorapidity for varying azimuthal angle. The closer the channels are to the beam line, the more pronounced radiation damage and recovery become. Total systematic error is estimated as 0.5%.