An application of inventory pooling / distribution models in glass industry
Envanter havuzlama / dağıtım modellerinin cam sektöründe bir uygulaması
  1. Tez No: 603836
  2. Yazar: CAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hammaddelerin tedarikçilerden satın alınmasından, ürünlerin müşterilere ulaştırılmasına kadar geçen her aşamada yer alan ve geniş bir kapsama sahip olan tedarik zinciri; karar süreçlerinde, sistemsel bakış açısı, bilimsel yaklaşım ve doğru metodoloji gerektirmesiyle endüstri mühendisliği uygulamalarının oldukça önem taşıdığı bir fonksiyon durumundadır. Tedarik zincirinin alt başlıklarından olan stok yönetimine dair yapılan çalışmalar hem operasyonel hem de finansal sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Hammadde envanter seviyeleri stoksuzluk riskine karşın yönetimler tarafından yüksek miktarda tutulmaya çalışılırken şirketlerin stok devir hızının düşmesi sebebiyle net işletme sermayesini azaltmaktadır. Bu tezde, bir şirketin farklı lokasyonlarda faaliyet gösteren fabrikaları arasında koordinasyon sağlanması ile envanter havuzlaması ve uygun tedarikçi seçimi yapılması durumlarında ortaya çıkacak fayda ve maliyet değerlendirilmektedir. Bu amaçla, cam sektöründe faaliyet gösteren bir şirketten alınan veriler matematiksel modele girdi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Model, tedarikçi seçimi ve depo yeri seçimi atamalarını gerçekleştirirken sabit maliyetler ile dağıtım, elde bulundurma ve satın alma maliyetlerini minimize ederek tedarikçi kapasite kısıdına uygun olan optimum sonucu ortaya koymaktadır. Emniyet stok seviyesi hesaplamasının kareköklü ifade içermesi sebebiyle ortaya çıkan doğrusal olmayan model, parçalı doğrusal fonksiyon kullanılarak doğrusal hale getirilmektedir. Model sonuçları tek depo kullanımı, modelin belirleyeceği optimum sayıda depo kullanımı ve tüm depoların kullanımı senaryoları altında karşılaştırılmaktadır. Diğer yandan, tedarikçiye bağlı olarak değişen satış fiyatları ve karlılık oranları senaryolar karşılaştırılırken eşitsizlik yarattığı için model bu faktörlerden arındırılarak senaryo analizi yapılmaktadır. Sonuç olarak, optimum sayıda depo kullanılarak ortak stok tutulması durumunda taşıma maliyetleri artmasına karşın stok seviyelerinin dolayısıyla elde bulundurma maliyetlerinin ve sabit maliyetlerin düşmesi nedeniyle maliyet avantajı elde edildiği görülmektedir. Bu durum, çok lokasyonda üretim yapan şirketlerde fabrikalar arası koordinasyonun sağlanmasının ne kadar önemli olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Supply chain is a concept in which industrial engineering applications are very important in decision making processes by requiring systematic perspective, scientific approach and correct methodology. Supply chain concept covers a wide range of processes, from raw material procurement from suppliers to product delivery to customers. Inventory management, which is one of the subheadings of the supply chain, has both operational and financial consequences. While raw material inventory levels are kept high by the management in order to reduce the risk of being stockout, this reduces the net working capital due to the decrease in the inventory turnover rate of the companies. In this thesis, the benefits and costs arising from the coordination between the factories of a company operating in different locations in case of inventory pooling and selection of appropriate suppliers are evaluated. For this purpose, data set obtained from the company operating in the glass sector is used to provide input to the established mathematical model. The model achieves optimum results that are consistent with the supplier's capacity constraint by minimizing fixed costs, distribution costs, holding costs and purchasing costs while making supplier selection and warehouse location assignments. The nonlinear model, which emerges because the safety stock level calculation contains square root expression, is linearized by using piecewise linear function. The model results are compared under the scenarios of single warehouse use, the optimum number of warehouse use determined by the model and the use of all warehouses. On the other hand, since varying sales prices and profitability rates of suppliers create inequality while comparing scenarios, these factors are eliminated from the model and what-if study is performed. As a result, the decrease in inventory levels reduces the inventory holding cost and fixed cost, thus provides a cost advantage in spite of increasing in transportation cost by not using all available warehouses which are close to factories. This shows how important it is to ensure inter-location coordination in companies operating in multiple locations.