The CMS-HF online radiation damage monitoring system measurement results for 2022 and 2023
2022 ve 2023 için CMS-HF çevrimiçi radyasyon hasarı izleme sistemi ölçüm sonuçları
- Tez No: 882804
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
CMS dedektörünün HF kalorimetresi CERN'deki proton-proton çarpışmaları sonucunda ortaya çıkan en yüksek enerjiye sahip parçacıkları tespit etmek üzere tasarlanmıştır. HF kalorimetresinde oluşan parçacık sağanağı kuartz fiberlerde Cherenkov Işımasına yol açar. Bu ışık kuarz fiberlerden geçerek PMT'ler aracılığıyla sinyallere dönüşür. Kuarz fiberlerin saydamlığı radyasyon hasarı arttıkça azalır. Kuarz fiberlerdeki radyasyon hasarını izlemek enerji kalibrasyonunun doğruluğu açısından önemlidir. Bunun için bir radyasyon hasarı izleme sistemi kurulmuştur. Bu tezde HF Radyasyon Hasarı İzleme Sisteminin 2022 ve 2023 verilerinin analiz ve sonuçları sunulmaktadır. 2022 verisi Uzun Ara II'den (LS II) sonraki ilk veridir. Veri analizi için ROOT kullanılmıştır. Sonuçlar zamana ve kümülatif lüminositeye göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The HF calorimeter of the CMS detector is designed to detect the most energetic particles generated by the proton-proton collisions at CERN. Particle showers produce Cherenkov Light in the quartz fibers. The signals are produced in the PMTs by the Cherenkov Light passing through the quartz fibers in the HF calorimeter. The transparency of the quartz fibers decreases due to the radiation damage. With regards to the accuracy of the energy calibration, it is important to monitor the radiation damage of these quartz fibers. To do this, a radiation damage monitoring system was implemented. In this thesis, the analysis and results of the 2022 and 2023 data from the HF Radiation Damage Monitoring System are presented. 2022 data are the first data after Long Shutdown II. The ROOT is used as the data analysis framework. Results are presented with respect to time and also with respect to the integrated luminosity.