Tümeller problemi: Çağdaş tartışmalar
The problem of universals: Contemporary debates
  1. Tez No: 603853
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYACIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tümeller problemi tarihi Platon ve Aristoteles'e kadar giden en eski metafizik sorunlardan biridir. Bu problemin bir yönü niteliklerle ilgilidir. Nitelikler beyazlık, yükseklik, iki metre boyunda olmak gibi özelliklerdir. Niteliklerin açıklanmasında tümellere başvurmak zorunda olduğumuz fikrini savunan düşünürlere realist; bunların açıklanmasında tümellere gerek olmadığını düşünenlere ise nominalist denir. Bu yaklaşımların da ilki için Platoncu, Aristocu, Russelcı; ikincisi için ise yüklem nominalizmi, sınıf nominalizmi, benzerlik nominalizmi, Trop teori gibi ince nüanslara sahip çeşitleri vardır. Problemin diğer bir boyutu ise“kırmızılık”,“üçgenlik”gibi nitelikleri isimlendiren ve soyut denilen terimlerle ilgili sorunları kapsamaktadır. Bu terimler tekil terimler midir? Yoksa bunlar tek başına bir anlamı olmayan sinkategorematik ifadeler midir? Tüm bu problemlere realist ve nominalist düşünürlerce çeşitli cevaplar verilmiştir. Ancak bu cevapların her biri farklı sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca dikkatle incelendiğinde bu cevapların teori içinde açıklanmayan temel varsayımlar içerdiği görülmektedir. Bu çalışmada, birbirinden farklı bu yaklaşımlar incelenmiş ve alternatif bir çözüm olarak Tanrı fikrine dayalı bir realizm önerilmiştir. Tanrı fikri problemin çeşitli boyutlarını kendisine dayanarak açıklayabileceğimiz sağlam bir temel teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
The history of the problem of universals is one of the most ancient problem of philosophy which goes back to Plato and Aristotle. An aspect of the problem is related to properties of the objects. Properties are the qualities like whiteness, highness, being two meters. The thinkers who advocate the idea that one have to refer universals to account for the properties are called realists; while the thinkers who assert one doesn't need to them are called nominalists. The former one has varieties like Platonist, Aristotelian or Russellian and, second one has varieties like predicate nominalism, class nominalism, resemblance nominalism etc. The other aspect of the problem is the problem about abstract singulars which are entitle the properties such as“redness”,“triangularity”. Are these terms singular terms? Or are they are syncategorematic expressions which have no meaning by themselves at all? There are different answer to these problems given by realist or nominalist thinkers. However, each of the answers led to different problems. Besides, when carefully examined one can see every theory has its basic assumptions that are not explained in the theory. In this study, we analyze these ideas and offer a realist approach based on the idea of God as an alternative theory. The idea of God can be reliable ground that one can account for the assorted dimensions of the problem.