İnşaat sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Türkiye üzerine ampirik inceleme
The impact of the construction industry on economic growth: Empirical study on Turkey
  1. Tez No: 603878
  2. Yazar: CAN İNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EVLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnşaat endüstrisi, insan yerleşimlerinin gelişmesine, genişlemesine ve gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunmakta ve ekonominin diğer sektörleriyle olan güçlü bağları nedeniyle, istihdam, gelir ve tasarrufta artışlar yaratır ve böylece kalkınma ve ekonomik büyümeyi teşvik etmektedir. Bu nedenle, verimli ve iyi işleyen bir inşaat endüstrisi, her ülkedeki insan yerleşimi kalkınma hedefleri dahil olmak üzere ulusal sosyo-ekonomik gelişme hedeflerine ulaşmak için hayati öneme sahiptir. Türkiye ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için büyük öneme sahip olan inşaat sektörü, ülkelerin hedefledikleri gelişme düzeylerine ulaşması için en etkili araçlardan biri durumundadır. Çalışmada inşaat sektörünün Türkiye'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri Vektör Otoregresyon (VAR) yöntemi ile araştırılmış ve bu bağlamda gerekli çıkarımlara yer verilmiştir. Özellikle, analiz sonuçlarında Türkiye'deki inşaat sektörü ile ekonomik büyüme arasında doğrusal bir bağlantı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The construction industry contributes significantly to the development, expansion and development of human settlements and, due to its strong ties to other sectors of the economy, creates increases in employment, income and savings and thus promotes development and economic growth. Therefore, an efficient and well-functioning construction industry is vital to achieving national socio-economic development goals, including human settlement development goals in each country. construction sector, which has great importance for developing countries such as Turkey and Turkey has been one of the most effective means to achieve the level of development of the countries they are targeting. Working in the construction sector in Turkey Vector Autoregresion impact on economic growth (VAR) was investigated by the method and location are given the necessary conclusions in this regard. In particular, the analysis results in the construction sector in Turkey was determined by a linear connection between the economic growth.