Psikoeğitim programı geliştirme ve uygulama Yeterlilik Algısı Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the Competence Perception Scale of psychoeducation program development and implementation
  1. Tez No: 603892
  2. Yazar: ADEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada rehber öğretmenlerin psikoeğitim programı uyarlama geliştirme ve uygulama yeterlilik algılarının ölçülmesine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca demografik değişkenlere göre rehber öğretmenlerin bir psikoeğitim programını uyarlayabilme, geliştirme ve uygulama yeterlilik algılarında bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ilinin Çankaya, Keçiören ve Gölbaşı ilçelerinde okullarda çalışan 622 rehber öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada geliştirilen ve kullanılan Psikoeğitim Programı Geliştirme ve Uygulama Yeterlilik Algısı Ölçeği'nin uzman görüşü alınarak geliştirilen deneme formu 5'li likert tipinde 36 maddeden oluşmaktadır. Ölçek uygulaması sonucu elde edilen veriler analizi için KMO-Bartlett testi, açımlayıcı faktör analizi, Cronbach's alpha güvenirlik analizi, korelasyon analizi teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a valid and reliable measurement tool for measuring the perceptions of guidance teachers' adaptation development and application competence in psychoeducation program. The study also examined whether there is a difference in the perception of guidance teachers' ability to adapt, develop and implement a psychoeducation program according to demographic variables. The study group consisted of 622 guidance teachers working in schools in Çankaya, Keçiören and Gölbaşı districts of Ankara. The trial form, developed and used in the research, developed by taking the expert opinion of the Psychoeducation Program Development and Implementation Perception of Competence Scale, consists of 36 items of 5 likert type. KMO-Bartlett test, exploratory factor analysis, Cronbach's alpha reliability analysis and correlation analysis techniques were used for data analysis.