Annelerin ev kazalarını önlemeye yönelik aldıkları tedbirler ve ev kazalarını önleme materyali
Precautions for moments to prevent home accidents and home accident prevention material
- Tez No: 603895
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBALA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem çocuğu olan annelerin ev kazalarını önlemeye yönelik aldıkları tedbirlerin belirlenerek elde edilen veriler doğrultusunda ev kazalarını önlemeye yönelik broşür şeklinde bir bilgilendirme materyali hazırlamaktır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden olgubilim/fenomenoloji deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılarak Erzincan il merkezinde yaşayan okul öncesi dönem çocuğu olan 25 anne oluşturmaktadır. Anneler araştırmacının sosyal çevresinden gönüllü olarak seçilmiştir. Veriler nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden biri olan görüşme yönteminden yararlanılarak ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla anneler ile yüz yüze görüşülerek Haziran, Temmuz, Ağustos 2019 tarihlerinde toplanmıştır. Görüşmeye katılan annelerin çoğunluğunun çocuklarının evde geçirdiği kazaların başında çeşitli eşyalardan düşme gelmektedir. Geniş aileye sahip olan katılımcılardan apartmanda oturanların çocukları kaza geçirmemişken geniş aileye sahip olup müstakil-bahçeli evde oturan ailelerin çocukları ev kazası geçirmiştir. Çalışma grubundaki annelerin çoğunluğuna okul öncesi dönem çocuklarına yönelik ev kazaları hakkında herhangi bir kurum tarafından bilgilendirme yapılmadığı tespit edilmiştir. Anneler ev kazalarının önlenebilir olduğunu düşünmektedirler. Bunun için bilgilendirme broşürü, web sayfası ve çeşitli yöntemler kullanılarak ev kazaları hakkında bilgi almak istediklerini belirtmişlerdir. Bu doğrultuda evlerde güvenli çevresel koşulların oluşturulması, ev kazalarını önlemede kullanılan materyaller ve ev kazası önlemeye yönelik olarak broşür şeklinde bir bilgilendirme materyali hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the measures taken by mothers with preschool children to prevent domestic accidents and to prepare information material to prevent domestic accidents in line with the data obtained. This research was carried out with the phenomenology / phenomenology design of qualitative research method. The study group consisted of 25 mothers with preschool children living in the city center of Erzincan by using criterion sampling method. The mothers were selected voluntarily from the social environment of the researcher. Data were collected in June, July, August 2019 by interview method which is one of the qualitative research data collection methods and by face-to-face interview with the mothers via semi-structured interview form. At the beginning of the accidents experienced by the children of the majority of the mothers who participated in the interview, falling from various belongings is the main reason. While the children of the participants living in the apartment did not have an accident, the children of the families living in the detached-garden house had a home accident. In the study, it was found that the majority of the mothers in the group were not informed by any institution about home accidents for preschool children. Mothers think that home accidents are preventable. They stated that they wanted to get information about home accidents by using information brochure, web page and various methods. In this respect, materials used to create safe environmental conditions in homes, prevention of home accidents and an information material were prepared to prevent home accidents.