Gaziantep ilindeki yöresel gümüş işlemeciliği takılarının incelenmesi
Examination of local silver processing jewelery in province of Gaziantep
  1. Tez No: 603903
  2. Yazar: ÇİLEM ÇOŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Gaziantep ilinde bulunan gümüş takı tasarımı süreci incelenmiştir. Gaziantep özellikle coğrafi konumu sebebiyle tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir kenttir. Bu özelliği nedeniyle sahip olduğu kültürel zenginlikler hayatın pek çok alanına yayılmış durumdadır. Müzeleri, kalesi, mutfağı kent turizminin başlıca çekici özelliklerindendir. Bunlarla birlikte tarihi çarşılarında misafirlerini bekleyen pek çok eski el sanatının yöreye ait örneklerini görmek mümkündür. Tarihsel derinliği olan sanat dallarından biri de gümüş takı tasarımı ve üretimidir. Gaziantep ilinde Türk insanının Orta Asya'da başlayan gümüş işleme geleneği, bölgenin tarihi mirası ile birleşmiştir. Araştırmanın amacı ise geçmişten geleceğe doğru devam eden gümüş işlemeciliği ile takı üretimi sürecinin incelenmesidir. Araştırmada öncelikle kentin tarihi ve kültürel birikimi incelenmektedir. Gaziantep ilinde yapılan ve halen devam eden el sanatları ortaya konmuştur. El yapımı gümüş takı tasarımı örneklerinin en önemlileri örnek olarak sunulmuştur. Ayrıca el yapımı bir gümüş takının tasarım süreci anlatılmaktadır. Ortaya konan araştırma sorularının cevaplanması için süreç içerisinde bulunan katılımcılara anket uygulanmıştır. Uygulama neticesinde bu kıymetli el sanatının devamlılığının sağlanması ile ilgili sonuçlara ulaşılmaktadır. Yapılacak daha fazla tanıtım ile hem sanatla ilgilenecek yeni nesillere hem de bu ürünlerin hedef kitlesini oluşturacak bireylerin farkındalıkları artırılabilecektir. Ayrıca bu sanatın olmasını istediğimiz yere taşıyacak eğitim ve mali olanaklar için ise kamu kurumlarının desteği gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the process of silver jewelry design in Gaziantep is investigated. Gaziantep is home to many civilizations in history due to its geographical location. Due to this feature, its cultural richness has spread to many areas of life. Its museums, castles and cuisine are the main attractive features of city tourism. Along with these, it is possible to see many examples of ancient crafts belonging to the region waiting for their guests in the historical bazaars. One of the branches of art with historical depth is the design and production of silver jewelry. In the province of Gaziantep, Turkish people's tradition of silver processing in Central Asia has been combined with the historical heritage of the region. The aim of the research is to examine the process of silver processing with jewelry production from past to future. The research primarily examines the historical and cultural accumulation of the city. This research describes the hand crafts both made past and ongoing from now to future. The most important examples of handmade silver jewelry design are presented as examples. It also describes the design process of a handmade silver jewelry. A questionnaire was applied to the participants in the process of making silver jewelry. As a result of the application we reached the results related to ensuring continuity of this precious handicraft. With more promotion the awareness will be increased both for the new generations who will be interested in art and the individuals who will be the target audience of these products. In addition, the support of public institutions is required for the educational and financial opportunities that will carry this art to where we want it to be.