Holding firmalarında değer tespiti ve Borsa İstanbul'da işlem gören holding ile bağlı ortaklık ve iştiraklerin hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkinin analizi
Determining value of holding companies and analysis of the relationship between the share prices of holding companies and their affiliates and subsidiaries traded on İstanbul Stock Market
- Tez No: 603902
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, holding firmaların değeri, bağlı ortaklık ve iştiraklerin değer toplamından daha düşük bir değere sahip olduğunu gösteren indirim oranları hesaplanmış ve bu indirim oranları ile holdinglerin piyasa değerini etkileyen faktörler incelenmiştir. Ayrıca borsada işlem gören her bir bağlı ortaklık ve iştirakin piyasa değerinin holding firmaların piyasa değerine ve indirim oranına uzun dönem etkisi araştırılmıştır. İlk olarak, BİST'te işlem gören 15 holding firma ele alınarak panel veri analizi uygulanmıştır. Sonrasında ise, 11 holding firma ile BİST'te işlem gören 37 bağlı ortaklık ve iştiraklere değinerek zaman serileri analizi yapılmıştır. İki tür analiz için firmaların 2011:Q2-2018Q3 aralığındaki çeyrek dönem verileri temel alınmıştır. Analiz sonucunda, 15 holding firmanın ortalama %11.4 indirim oranı ile çalıştığı tespit edilmiştir. Holding firmaların indirim oranını toplam iştirak sayısı, BİST'te işlem gören bağlı ortaklığın olması ve holdingin varlık büyüklüğü azaltmış, holdinglerin piyasa değerini firmaların yaşlanması (olgunlaşması) ve BİST'te işlem gören bağlı ortaklığın olması ve net çalışma sermayesinin varlık içindeki büyüklüğü arttırmış, borç oranını da azaltmıştır. Aynı zamanda BİST'te işlem gören her bir bağlı ortaklık ve iştiraklerin değerinin artması holding firmaların piyasa değerini arttırmış. Ancak bağlı ortaklık, iştiraklerin değer artışları holdinglerin değer artışından daha yüksek olduğundan holding firmanın indirim oranı da yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the discount rates, indicating that the value of the holding companies is lower than the sum value of the affiliates and subsidiaries, were calculated and the factors affecting these discount rates and the value of the holding companies were examined. Moreover, the long term effect of the market value of each affiliate and subsidiary traded on the stock market on the market value of holding companies and their discount rates was investigated. Firstly, panel data analysis was conducted using data from 15 holding companies traded on the BIST. Then, time series analysis was carrried out on the time series of 11 holding companies and 37 affiliates and subsidiaries traded on the BIST. Quarterly data of firms from 2011Q2 to 2018Q3 were employed for two types of analysis. As a result of the analysis, it was found out that 15 holding companies worked with an average discount rate of 11.4%. Whereas the total number of their subsidiaries, the presence of their subsidiaries traded on the BIST and the asset size of holding companies decreased the discount rate of the holding companies; the aging of the holding companies, the presence of their subsidiaries traded on the BIST and the size of the net working capital within the asset increased the market value of the holding companies. But, the debt ratio decreased the market value of the holding companies. Furthermore, the increase in the value of each subsidiary and affiliate traded on the BIST increased the market value of the holding companies. However, the discount rate of the holding company increased as the value increases of subsidiaries and affiliates were higher than the value increase of holding companies.