Özgün içerikli etkinliklerin üstün yetenekli ve zekâlı öğrencilerin eleştirel okuma becerisine etkisi
The effect of original content activities on the skills of critical reading of superior talented and intelligent
- Tez No: 603904
- Danışmanlar: DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Türkçe eğitimi“anlama becerileri ve anlatma becerileri”olmak üzere iki boyutta ele alınmaktadır.“Anlatma becerileri”konuşma ve yazma;“anlama becerileri”dinleme ve okuma olarak adlandırılmaktadır. Alıcı ve üretici beceriler olarak da adlandırılan bu becerilerin en temel ayrımı kişinin öğrenme sırasındaki konumudur. Birey, aktarıcı konumunda olduğu eğitim ve öğrenme ortamında konuşma ve yazmayı kullanırken, alıcı olduğu ortamda dinleme ve okuma becerilerini kullanmaktadır. Bu, iletişimin doğal döngüsünün sonucudur. Okuma diğer beceriler içerisinde öğrenmenin en önemli aracı olarak bilinmektedir. Eğitim hayatının temel unsuru olan okuma becerisi; yazılı metindeki harfleri, akabinde gelen sözcükleri ve diğer mefhumları tanıması ve anlamlandırmasıdır. Okuma sırasında en temel fizyolojik gereksinimlerden olan görme ve seslendirme kullanılmakla beraber, bilişsel düzeyler de aktif olarak kullanılmaktadır. Okumanın alt başlıklarından olan eleştirel okuma; okunan herhangi bir materyal üzerine fikrî muhasebe etme, değerlendirme ve kendi çıkarımlarını kullanmayı alışkanlık edinme olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı“Wisc-R, Stanford- Binet”testleri sonucunda üstün yetenek ve zekâları belgelenmiş ortaokul7. Sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma becerilerini saptamak için geliştirilen özgün içerikli etkinliklerin öğrencilerin eleştirel okuma becerisi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel süreç öncesinde ön- test uygulanmış 6 haftalık eğitim öğretim sürecinin sonunda son test uygulanmıştır. SPSS verileri neticesinde geliştirilen özgün içerikli etkinliklerin üstün yetenekli ve zekâlı öğrencilerin eleştirel okuma becerisi üzerinde çalışma grubunun lehine bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish education is handled in two dimensions as“comprehension skills and expression skills.. ”Narration skills“ speaking and writing; ”Comprehension skills“ are called listening and reading. The most basic distinction of these skills, also called buyer and producer skills, is the person's position during learning. While the individual uses speech and writing in the educational and learning environment in which he is a transmitter, he uses listening and reading skills in the environment in which he is receiving. This is the result of the natural cycle of communication. Reading is among the most important means of learning among other skills. Reading skill which is the basic element of education life; recognize the letters in the written text, the following words and other concepts. While reading and vocalization, which is one of the most basic physiological requirements, are used during reading, cognitive levels are actively used. Critical reading which is one of the subtitles of reading; it is defined as the habit of accounting, evaluating and using its own inferences on any material read. The aim of this study was to test the superior abilities and intelligence of secondary schools in the result of the ”Wisc-R, Stanford-Binet" tests7. The aim of this course is to reveal the effects of original content activities on critical reading skills of students in order to determine critical reading skills. Experimental design with control group was used in the study. The pre-test was applied before the experimental process and the post-test was applied at the end of the 6-week educational process. As a result of the SPSS data, the findings were obtained in favor of the working group on the critical reading skills of gifted and talented students of the original content activities.