Diabetik retinopatide optik sinirim shear-ware elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve with shear-wave elastography in diabetic retinopathy
- Tez No: 603917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞEN DOKUMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, diabetik retinopatisi olan hastalar ile sağlıklı gönüllülerin optik sinirlerinin elastisitelerini Shear-Wave Elastografi yöntemi ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma fakülte etik kurulu tarafından onaylandı, bütün hasta ve sağlıklı gönüllülerden yazılı onam alındı. Fakültemiz Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina polikliniğinde diabetik retinopati tanısı konmuş hastalar çalışmaya dahil edildi. 21 hasta ve 23 sağlıklı gönüllüde toplam 85 optik sinir gri skala US ve SWE yöntemi ile değerlendirildi. Aynı derinlikte optik sinir bölgeleri seçildi ve ardışık 3 ölçüm yapıldı. SW hızı m/sn cinsinden ölçüldü. Bulgular: İki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık saptanmadı(sırasıyla p=0.09 ve p=0.92)Ölçüm yapılan optik sinir derinlikleri açısından anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadı(p=0.094).Optik sinir SW hızı hasta grubu için ortalama 1.95±0.43 m/sn, kontrol grubu için ortalama 1.54±0.37 m/sn olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the elasticity of optic nerves of patients with diabetic retinopathy and healthy volunteers by Shear-Wave Elastography method. Materials and Methods: The study was approved by the faculty ethics committee, informed consent was obtained from all patients and healthy volunteers. Patients diagnosed with diabetic retinopathy in the retina polyclinic of the Department of Ophthalmology were included the study. A total 85 optic nerves of 21 patients and 23 healthy volunteers were evaluated by gray scale US and SWE methods Optic nerve regions were selected at same depth and three consecutive measurements were obtained. SW rate measured in m / s. Results: There was no significant difference between two groups regarding age and gender (p = 0.09 and p = 0.92, respectively). There was no statistically significant difference between optic nerve depths (p = 0.094).The mean USE values fort he optic nevre were 1.95 ± 0.43 m / s in patients eyes and 1.54 ± 0.37 m / s in normal eyes.