Total parenteral nütrisyon uygulamasının vasküler endotel üzerinde hasar yapıcı etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental study to investigate the damaging effects of total parental nutrition technique on vascular endothelial ceels
  1. Tez No: 194048
  2. Yazar: KUBİLAY GÜRÜNLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCAN, Y.DOÇ.DR. ABDURRAHMAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
10. ÖZETTotal parenteral nütrisyon (TPN) gastrointestinal sistemin kullanılamadı ı durumlardahayati fonksiyonların devamı için gerekli olan su, protein, karbonhidrat, lipid, elektrolit,vitamin ve eser element gibi substratların periferik veya santral venöz kompartmana verildi ibir tekniktir. TPN'un yaygın kullanımı ile konjenital ve akkiz hastalıklarda uygulanan cerrahii lemler sonucunda mortalite önemli ölçüde azalmı tır.Di er taraftan TPN uygulaması sırasında geli en komplikasyonlar önemli bir mortalitenedeni olarak ortaya çıkmı tır. Hepatobilier disfonksiyon ve sepsis, üzerinde en fazla durulanve pek çok ara tırma yapılan en önemli komplikasyonlardır.TPN uygulaması sırasında geli en sepsisin etyopatogenezi hala tam olarakaydınlatılamamı tır. Bu konuda yapılan ara tırmalarda solüsyonların verildi i kateterler veverilen solüsyon veya emülsiyonların sepsis geli iminden sorumlu tutulmu tur. Sorumlututulan di er bir neden de TPN uygulaması sırasında geli en vasküler endotel hücrelerindekihasardır.Biz yaptı ımız bu deneysel çalı mada TPN uygulaması sırasında geli en sepsisteanahtar rolü oynadı ı için vasküler endotel hücre hasarını ara tırmayı planladık.Çalı mada toplam 50 adet tav an 5 gruba ayrıldı. Her grupta 10 tav an vardı. lk 4gruba internal juguler ven yoluyla ?cut-down? yöntemiyle santral venöz kateter takıldı.Birinci gruptaki 10 tav ana 10 gün süresince lipidli TPN verilirken, ikinci gruba 10 günsüresince lipidsiz TPN verildi. Üçüncü gruba sadece serum fizyolojik verildi. Dördüncü grubaise herhangi bir tedavi verilmeksizin, santral kateter ile 10 gün takip edildi. Be inci grup isekontrol grubunu olu turdu.On günlük deney süresinin sonunda tüm tav anlardan karaci er, böbrek ve vena kavainferior doku örnekleri alındı ve tav anlar sakrifiye edildi.58Alınan doku örneklerinde vasküler endotelial hücre hasarının göstergesi olan VCAM-1 ekspresyonu immünohistokimyasal yöntemlerle incelenerek histopatolojik de erlendirmeyapıldı. statistiksel olarak kar ıla tırma ANOVA testi ve LSD testi ile yapıldı.Tüm sonuçlar de erlendirildi inde TPN uygulamasının, karaci er ve böbrekteki küçükçaplı venlerin ve vena kava inferiorun endotel hücrelerinde hasara neden oldu u ve bu hasarınTPN'nin içeri inden kaynaklandı ını ve solüsyonlardaki lipidin bu hasarı istatistiksel olarakanlamlı olmasada azalttı ını saptadık.Sonuç olarak, TPN uygulaması sırasında geli en sepsis komplikasyonunda anahtar roloynayan vasküler endotelyal hücre hasarının TPN içeri indeki solüsyonlardankaynaklandı ını ve bu hasarın parenteral lipidler ile azaltılabilece ini dü ünmekteyiz.59
Özet (Çeviri)
11. SUMMARYTotal parenteral nutrition (TPN) technique is used to give the vitally mandatorysubstrates, such as water, proteins, carbohydrates, lipids, electrolytes, vitamins and the traceelements, into the peripheral or the central compartments, whenever the gastrointestinalsystem can not be used by the patient. The mortality of surgical procedures has decreased ata significant extent by the widespread use of TPN.On the other hand complications resulting from the TPN technique have appearedas an important cause of mortality. Among these complications hepatobiliary dysfunctionsand the sepsis are the most emphasized ones and there are a lot of investigations madeabout them.Etiopathogenesis of sepsis due to TPN has not been totally clarified yet. Theresearches made in this matter, accused catheters and solutions or emulsions are given.Other possible reason is the endothelial damage caused by the TPN practice.In this experimental study we have planned to investigate vascular endothelial celldamage, due to its key role in the evolution of TPN technique related sepsis.In this study we used a number of 50 rabbits, divided into 5 groups. Each group hasten rabbits. For the preceding four groups central venous catheters are applied by the ?cut-down? method to the internal jugular vein.TPN with lipid was given for 10 days to the first group. Second group received aTPN without lipid content for 10 days. The third group received only 0.09% saline. Fourthgroup did not get any applications besides they had central venous catheters and arefollowed up for 10 days. And finally the fifth group was kept as a control group.At the end of the period of 10 days, rabbits are sacrificed and the tissue samples ofliver, kidney and vena cava inferior are taken.60VCAM-1 expression, which is a marker for the endothelial cell damage, is lookedfor in the taken samples, by immunohistochemical methods. Statistical matches of theresults are made by the LSD and the ANOVA tests.As the all results are evaluated, we determined that; TPN technique results in anendothelial cell damage in small veins of the liver and the kidney tissue, and the inferiorvena cava, and this damage results from the contents of the TPN solutions, and the lipidcontents found in these solutions decreases this damage even if it is not statisticallysignificant.As a conclusion we believed that; vascular endothelial cell damage, having a keyrole in the evolution of sepsis as a complication of TPN, is caused by the contents of theTPN solutions and this damage can be lessened by adjoining the lipids to these solutions.61