Ilkokullarda öğretmen teftişinin değerlendirilmesi(Erzurum ili örneği)
  1. Tez No: 603974
  2. Yazar: DURDAĞI AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda öğretmen teftişinin, ilköğretim müfettişlerince ne derecede gerçekleştirildiğini belirlemek, beklentileri ortaya koymak ve teftiş sisteminin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın evrenini, Erzurum ilinde görevli 47 ilköğretim müfettişi ile 1122 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Müfettişlerden örneklem alınmazken, öğretmenlerden örneklem alınmıştır. Araştırmanın verileri, 44 müfettiş ile 220 öğretmenin konuyla ilgili görüşlerinden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Anketin birinci kısmında grupların nitelikleri, ikinci kısmında öğretmen teftişine ilişkin müfettiş davranışlarını içeren 50 maddelik soru, üçüncü kısmında ise, açık uçlu bir soru yer almıştır. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmış, grup görüşlerinin belirlenmesinde frekans, yüzde ve ağırlıklı aritmetik ortalama hesaplarından yararlanılmış, grupların görüşleri arasında farkın araştırılmasında ise, x2 (KiKare) homojenlik testi ile eşlenik çiftlere uygulanan t testi uygulanmıştır. Uygulanan testlerde de anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada 3 alt probleme cevap aranmıştır. Birinci alt probleme ilişkin verilere göre; müfettişler, ilkokullarda öğretmen teftişinin amaçlar, ilkeler ve esaslar bakımından da“çok”derecede gerçekleştirildiğine inanmaktadırlar. 4 İkinci alt probleme ilişkin verilere göre; öğretmenler, ilkokullarda öğretmen teftişinin amaçlar bakımından“az”, ilkeler ve esaslar bakımından ise“orta”derecede gerçekleştiğini düşünmektedirler. Üçüncü alt probleme ilişkin verilere göre; ilkokullardaki öğretmen teftişinde amaçlar, ilkeler ve esaslar bakımından müfettiş ve öğretmen algıları arasında“çok çok anlamlı”fark vardır. Araştırmanın son kısmında elde edilen verilere dayalı olarak sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to determine the level of inspection of teachers in primary schools by primary education inspectors, to expectations related to the subject, and to contribute to the improvement of the inspection system. The population of the study covers 47 primary education inspectors and 1122 primary school teachers in Erzurum. The data used in the study were obtained via a questionnaire applied by the researcher to almost all the inspectors (44) and 220 teachers selected as a sample. The questionnaire consists of 3 parts. In the first part there are some questions to obtain information about the characteristics of the sample groups while 50 questions related to the inspectors' behaviors concerning the inspection of the teachers are included in the second part. In the last part of the questionnaire there is one openend question. While a five-point scale was used in the questionnaire, the calculations such as frequency, percentage, and weighted arithmetic mean were utilized to determine the views of the groups. Furthermore, x2 (chi square) homogenity test and t test for each of which the significance level, α, was accepted as 0.05 (α=0.05) were fulfilled to explore the difference between the views of the groups. The study also tries to solve 3 sub-problems. According to the data related to the first sub-problem thi inspectors believe that in terms of aims, principles, and bases the inspection of the teachers in primary scholls is carried out in“very often”level. 6 On the other hand, according to the data related to the second subproblem the teachers believe that the fulfillment of the inspection of the teachers in primary schools is in“few often”level in terms of aims and in“middle often”level in terms of principles and bases. In addition, there is a“very very significant”difference between the perceptions of the inspectors and the teachers in terms of aims, principles, and bases. Conclusion and suggestions based on findings obtained take place in the last part of the study.