360 derece performans değerlendirme yönteminin askeri okullarda uygulanabilirliğine ait bir model önerisi
360-degree performance appraisal, to apply the instructors working in military schools
- Tez No: 215349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, askeri okullarda görev yapan öğretmenlerin performansdeğerlendirmesinde kullanılabilecek 360 derece performans değerlendirmeyöntemine dayalı yeni bir performans değerlendirme modelini önermektir.Bu araştırma amacını, askeri okullarda görev yapan idareci, öğretmen veöğrencilerin performans değerlendirmesindeki etkinliklerini göz önündebulundurarak, halihazırda uygulanmakta olan performans değerlendirme yöntemindeyaşanan aksaklıklara ilişkin giderici tedbirleri ortaya koyan bir model önerisi ilegerçekleştirmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde geleneksel performans değerlendirmeninkavramsal çerçevesi üzerinde durularak, çeşitli performans değerlendirme yöntemlerihakkında bilgi verilmiş, kullanıcılara sağladığı yararlar ve yapılan yaygın hatalarsistematik bir biçimde sınıflandırılmıştır. Bu bağlamda ilk olarak gelenekselperformans değerleme yöntemleri ele alınarak bu yöntemlerin yetersizlikleri ortayakonulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde; geleneksel değerlendirme yöntemlerinde tekkişinin değerlendirme yapmasından kaynaklanan aksaklıkları birden fazla kişiyideğerlendirme sürecine katarak azaltmayı amaçlayan 360 derece performansdeğerlendirme yöntemi genel hatlarıyla incelenmiştir. Bu bölümde yönteminavantajları ve dezavantajları anlatılmaya çalışılmış ve yöntemin daha etkili uygulamayolları ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde, 360 derece performans değerlendirme yöntemininöğretmen performansının değerlendirilmesinde kullanımına ilişkin bilgiler verilmişve değerlendirici boyutları açısından konu incelenmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde; Askeri okullarda görev yapanöğretmenlerin de değerlendirilmesini içeren ve halen TSK'de uygulanan performansdeğerlendirme faaliyetinin kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur.Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise, askeri okullarda görev yapanöğretmenlerin performans değerlendirmesinde kullanılabilecek 360 dereceperformans değerlendirme yöntemine dayalı yeni bir performans değerlendirmemodeli önerilmiştir.Araştırma neticesinde önerilen model önerisinin uygulanabilirliğine ilişkinhususlar ise şöyle özetlenebilir:1. Öğretmenin eğitme-öğretme yeterliklerini edinebilmesi/geliştirebilmesi için; öğrenciyi tanıma, öğretimi planlama, materyal geliştirme,öğretim yapma, öğretimi yönetme, başarıyı ölçme ve değerlendirme, rehberlikyapma, temel becerileri geliştirme, kendini geliştirme ve okulu ve eğitim sisteminigeliştirme boyutlarında bilgi sahibi olması gerekli olduğu görülmüştür.2. Askeri okullarda uygulanan mevcut performans değerlendirmeyöntemi bu okullarda görev yapan öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesiaçısından yetersiz kalmaktadır. Yöntem değerlendirilecek öğretmeni dikey yapıiçersinde değerlendirmekte, söz konusu öğretmenin hizmet verdiği öğrenciler ve aynıortamı paylaştığı eşidi kişiler açısından değerlendirmesini içermemektedir. Bu durumöğretmenin tek açıdan değerlendirilmesine neden olmakta ve zaman zamanperformansın kesin ölçümünü imkansız kılmaktadır. Önerilen model önerisiöğretmeni değişik açıdan değerlendirmekte, öğretmenin ürettiği hizmetin sunulduğukişilerinde değerlendirme sürecine dahil olmasını sağlamakta, öğretmenin öz eleştiriyaparak kendi kendini değerlendirmesi suretiyle kendisinin hatalarını görmeihtimalini artırmakta, son olarakta eşidinin değerlendirmesine imkan tanımaksuretiyle öğretmenin çalışma ortamındaki performansını tam olarakdeğerlendirmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is, suggesting a new performance appraisal model,build on 360-degree performance appraisal system, to apply the instructors workingin military schools.The aim of this research is, by considering evaluations of managers,instructors and students, working in the military schools, on the performanceappraisal system, creating a new model suggestion that cancels the inefficienciesproblems of the current performance appraisal model.In the first part of the paper, focusing on the conceptual frame of traditionalperformance appraisal systems, different performance appraisal systems have beenintroduced; their assets and commonly done mistakes have been systematicallyclassified. Considering this, firstly traditional performance appraisal systems havebeen discussed and inefficiencies of the systems have tried to been outlined.In the second part of the study; defects of traditional performance appraisalsystem caused by one single persons evaluation and the 360 degree performanceappraisal model trying to cancel these defects by including more then one singleperson in evaluation process have been discussed in general terms. This part has triedto highlight the assets and the liabilities of this system and methods to increase theefficiency have been suggested.In the third part, information about the use of 360 degree performanceappraisal system in evaluating the instructors performance have been given and thesubject has been analyzed from the point of evaluators view.In the forth part of the study; performance appraisals that are currently beenused in Turkish Armed Forces and also includes the instructors evaluations havebeen conceptually focused.vIn the fifth and the last part of the study, a new performance appraisal model,build on 360-degree performance appraisal system, to apply the instructors workingin military schools have been suggested.As a result of the study, suggested models enforceability facts can besummarized as fallows:1. For Obtaining/improving Instructors educating-instructingqualifications; It is seen that instructor should have the knowledge in the dimensionsof; identifying the student, education planning, material improvement, educating,managing the education, measuring the success, guiding, improving basic abilities,self improvement and improving the school and the education system.2. The current performance appraisal system that is used in militaryschools is being inefficient in evaluating the performances of working instructors.The system is evaluating instructor in a vertical structure, in which evaluation of theinstructor with respect to his/her students and colleagues is not included. In turn thisleads the instructor to be evaluated from a single point of view in which exact ratingof performance is not possible. On the other hand instructor is being evaluated fromdifferent points of views in the suggested model, in which evaluation of peopleconsuming instructor?s service is also included in the evaluation procedure. In thisway instructor has much more chance to see his/her faults and make self-criticism. Itis also important to be evaluated by colleagues to evaluate the performance ofinstructor in work place.