Feminist olma öyküleri ve deneyim anlatıları üzerinden Türkiye'de feminist hareketin dönüşümü
The transformation of feminist movement in turkey through experience narratives and stories of feminists
- Tez No: 603978
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye'de kadın hareketinin kökleri Osmanlı Dönemi'ne dayansa da 1980 sonrası ortaya çıkan ve günümüze kadar uzanan güçlü bir feminist hareket vardır. Bu çalışmanın temel amacı, feminist kadınların kişisel deneyim anlatıları üzerinden Türkiye'de feminist hareketin tarihsel dönüşümünü ele almak ve feminist olmanın, kadınların kişisel yaşamlarındaki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Feminist harekette aktif olmuş farklı bölgelerden kırk görüşmeci ile yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan araştırmada, kadın hareketinin, günümüzde ana gövdesi olan bir hareket olmadığı, aksine parçalı bir yapısı olduğu ve çok çeşitlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan görüşmelerde yaşam öyküsü (kişi odaklı) ve konu odaklı (epizodik) olarak iki türde uygulanabilen sözlü tarih yöntemlerinden her iki türü de kullanılmıştır. Bu çerçevede, kadın hareketine dahil olma öyküleri ile örgütlenme ve politik yaklaşımlar arasındaki ilişkiler, öykülerde ortaklaşan örüntüler ve farklılaşan kısımlar tarihsel bir perspektif ile ele alınmıştır. Araştırma sonucunda feminist hareket içerisinde politik yaklaşımların ve eylem yapma biçimlerinin çeşitliliğe etki eden en önemli unsurlar internet teknolojilerin kullanımındaki artış ve hareketin gençleşmesi olarak ortaya çıkmıştır. Kuşak farkı ve metropol taşra ikiliği feminist hareketler hakkındaki bakış açılarında ve yöntemlerde fark yaratan ve dönüşümün izinin sürüldüğü diğer iki olgudur. Çalışmanın gündelik yaşam pratikleri ile ilgili olan bölümde ise feminizmin kadınların yaşantılarındaki dönüştürücü etkilerine ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a strong feminist movement in Turkey emerged after 1980 extending until today that has roots in the women's movement at the Ottoman period. The main objective of this study is to discuss the historical transformation of feminist movement in Turkey and to find out the effects of being feminist on the personel lives through feminist women's experiences and narratives. In this research which is based on the depth interviews with forthy interviewees from different regions who have been active in feminist movement, it is figured out that feminism is a movement which has no main body anymore. Rather, feminist movement has a fragmentory structure and diversity. In my research, I applied both types of oral history method to interviews that are life stories and episodic narratives. In this context, I explored the relationship between the stories on joining feminist movement and political approaches of women, discussed the common patterns and distinctive characteristics of generations in the narratives with an historical perspective. The research showed that the most important factors that cause diveristy in the feminist approaches and that effects political action styles are, the increase of using internet technologies and the rejuvenation of feminist movement. The difference in generations and the distinction of metropolitan and provincial were the other two dimension that cause differences and transformation in the perspectives and methods of feminist movements. In the section related to everyday life practices of the study, it is aimed to shedlight on the transformative effects of feminism on women's lives.