Etude de la continuté entre les conceptions linguistiques de Chomsky et de Pinker
Chomsky ve Pinker'ın dil anlayışları arasındaki devamlılığın incelenmesi
  1. Tez No: 603979
  2. Yazar: AYNUR FERAY İLGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ATAKAN ALTINÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, geliştirdiği evrensel dil birimleri ve üretici dilbilgisi yaklaşımını dilbilime kazandıran Chomsky ile, dile bilişsel bilimler açısından yaklaşan Pinker'ın görüşlerini inceledik ve ikisi arasındaki devamlılığı değerlendirdik. Bakış açılarındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında çıkarımlarda bulunduk. Chomsky'nin dilsel alanda devrim niteliği taşıyan dilsel teorisini inceledik. Chomsky'nin dilsel teorisinin günümüzün dilsel, hatta bilişsel çalışmalarını nasıl hâlâ etkilediğini gördük. Böylece, Chomsky'nin dil görüşünden esinlenen Pinker'ın insandaki“dil içgüdüsü”ne dair araştırmaları ışığında, bu görüşü nasıl desteklediğini ortaya koyduk. Pinker'a göre insan beyninde doğuştan modüller olduğunu ve bu fikrin bilişsel bilim alanında yapılan çalışmalar tarafından da desteklendiğini gördük. İnsan aklının özelliklerini daha iyi anlamak için, dillerin özelliklerini incelemenin çok önemli olduğunu öğrendik.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we endeavored to examine the body of work of Chomsky, who introduced the terms of linguistic universals and the notion of generative grammar into the field of linguistics and the perspectives, as well as the perspectives of Pinker who approaches language in the context of cognitive science, in order to evaluate the continuity between them. We drew conclusions about similarities and differences in their perspectives. We examined the linguistic theory of Chomsky, considered revolutionary in the linguistic field. We have seen how the Chomskyan linguistic theory influences linguistic studies even cognitive studies nowadays. Thus, we demonstrated how Pinker, inspired of the Chomsky's views on linguistic conception, strived to support his point of view, in the light of his research on the human language instinct. We have seen that, according to Pinker, there are innate modules in the human brain and this idea is supported by cognitive science studies. We have learned that, in order to better understand the characteristics of the human mind, it is very important to examine the particularities of languages.