Kazakhstan's regional integration policy: The impact of the post-Soviet regional organizations
Kazakistan'ın bölgesel entegrasyon politikası: Sovyet sonrası bölgesel organizasyonların etkisi
  1. Tez No: 603980
  2. Yazar: ZEYNEP ELİF CAN ÇAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kazakistan Cumhuriyeti'nin“çok yönlü”dış politikasını ve ülkenin bölgesel entegrasyon kuruluşlarına katılımını analiz etmektir. Bu bağlamda, bölgeselcilik kavramı irdelenmiş; Sovyetler Birliği kurulmadan önce, Sovyetler Birliği döneminde ve bağımsızlık dönemi perspektifleri ile Kazakistan'ın dış politikası ve piyasa ekonomisi ele alınmıştır. Kazakistan'ın bağımsızlığını kazandıktan sonraki süreçte çeşitli iş birliği anlaşmaları ile uluslararası örgütlere üyelikleri analiz edilmiştir. Bağımsız Devletler Topluluğu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Avrasya Ekonomik Birliği, Asya'da Etkileşim ve Güven Yaratma Önlemleri Konferansı ve Şanghay İşbirliği Örgütü'nün kuruluş süreçleri, amaçları ve Kazakistan'ın bu organizasyonlardaki yeri çalışılmıştır. Bu tez temel olarak, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra, egemen devletlerin bir araya gelebileceğini ve bölgesel veya uluslararası örgütler aracılığıyla karşılıklı olarak yararlı iş birlikleri kurabileceklerini savunmaktadır. Çalışmanın sonucu, Nazarbayev'in başarılı“çok yönlü”dış politika stratejisi ve faydalı bölgesel entegrasyon çabaları sayesinde, karşılıklı çıkarları olan diğer ülkelerle istikrarlı ekonomik ve politik ilişkilerin sürdürülmesinin mümkün olabileceğini ve Kazakistan için işlerliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the Republic of Kazakhstan's multi-vector foreign policy and participation of regional integration organizations. In that sense, historical perspective of regionalism, Kazakhstan's foreign policy and market economy in pre-Soviet, Soviet and post-Soviet eras, and finally Kazakhstan's membership in international organizations are discussed in this study. The Commonwealth of Independent States (CIS), Collective Security Treaty Organization (CSTO), Eurasian Economic Union (EEU), Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) and Shanghai Cooperation Organization (SCO), are examined regarding their establishments, aims and Kazakhstan's role within them. This thesis mainly argues that after gaining independence, sovereign states could come together and establish mutually beneficial collaborations through regional or international organizations. The result of the study shows that pursuing stable economic and political relations with other countries having mutual interests might be possible and functioning for Kazakhstan thanks to Nazarbayev's successful strategy of multi-vector foreign policy and regional integration efforts.