İşverenin iş kazalarından kaynaklanan cezai sorumluluğu
Criminal liability of employer due to occupational accidents
- Tez No: 604025
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışanların“yaşam”ve“vücut dokunulmazlığı”haklarının işletme tehlikelerine karşı korunması ihtiyacı, iş sağlığı ve güvenliği hukuku düzenlemelerinin hayata geçmesini sağlamıştır. İşyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almakla yükümlü kılınan, işverendir. İşverenlerin söz konusu yükümlülükleri gereği gibi yerine getirmemeleri halinde meydana gelebilecek ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan iş kazalarında, işverenler ihmali hareketleri ile suç faili olabilmekte ve ağır cezai yaptırımların muhatabı olabilmektedir. Çalışmamızda disiplinlerarası bakış açısıyla, önce işverenin ihmali hareketine esas teşkil eden iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri ve ortaya çıkabilecek sorumluluk türleri açıklanmış; ardından işverenin iş kazalarından kaynaklanan cezai sorumluluğu, ceza hukukunun konuyla ilgili temel ilkeleri çerçevesinde ortaya konarak, iş kazaları sebebiyle işverenlerin faili olabilecekleri taksirle ölüme sebebiyet verme ve taksirle yaralamaya sebebiyet verme suçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The necessity of taking new and effective measures in order to reduce the occupational accidents and occupational diseases that have increased in this period, has led the way to the implementation of occupational health and safety regulations. In workplaces, occupational accidents resulting in deaths or injuries are usually caused by the employer's failure to properly fulfill his / her occupational health and safety obligations giving rise consequently to loss of life of or injury to the worker, as well as to the legal, administrative and criminal liability of the employer. The fact that occupational accidents, arising from the negligence of the employer who is obliged to take occupational health and safety measures and resulting in death or injury, brings reckless homicide and/or battery into question. In this study, these crimes are examined separately in terms of the elements of the crime.