İş kazalarından kaynaklanan taksirle yaralama suçunda işverenin cezai sorumluluğu
The crime liability of the employer in the crime of negligent injury in occupational accidents
- Tez No: 845582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sanayi ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak her geçen gün önemi artan iş sağlığı ve güvenliği konusu hukuk bilimi içinde de daha fazla yer edinmeye başlamıştır. İş süreçlerinin çeşitlenmesi ve karmaşıklaşmasıyla iş kazalarında ve buna bağlı olarak yaralanmalarda da artış olmuştur. Bu çalışmada, iş kazalarından kaynaklanan taksirle yaralama suçunda işverenin cezai sorumluluğu mercek altına alınmıştır. Bu kapsamda, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel kavramlar açıklanmış, işverenin yükümlülükleri ve kusurun tespiti konuları açıklığa kavuşturulmuştur. Devamında ise taksirle yaralama suçunun oluşması halinde bunun soruşturulma ve kovuşturulma aşamalarının nasıl gerçekleştirileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development of industry and technology, the issue of occupational health and safety, whose importance is increasing day by day, has begun to gain more place in legal science. With the diversification and complexity of work processes, there has been an increase in occupational accidents and related injuries. In this study, the criminal liability of the employer in the crime of negligent injury arising from work accidents is examined. In this context, the basic concepts related to occupational health and safety are explained, the employer's obligations and the detection of fault issues are clarified. In the following, it is explained how the investigation and prosecution stages will be carried out if the crime of injury by negligence occurs.