Kars Müzesi'nde yer alan Urartu ok uçları
Urartian arrowheads in the Kars Museum
  1. Tez No: 604048
  2. Yazar: DİLEK KARAGEÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Tarih, Archeology, Museology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Milattan Önce I. binyılda Doğu Anadolu bölgesinde Van merkezli olarak kurulmuş olan Urartu Devleti, zamanla gelişerek bölgenin en önemli devletlerinden biri haline gelmiştir. Siyasi tarihi boyunca Asur devleti başta olmak üzere Kimmer ve İskitlerle mücadele etmiş olan Urartu devleti, sadece Doğu Anadolu coğrafyasıyla sınırlı kalmayarak, Kuzey Suriye ve İran tarihinde de etkin bir rol oynamıştır. Urartu Devleti'nin bu başarısı, pek çok etkene bağlanılabilir. Bu etkenlerden biri, demir madenini işlemede ustalaşmış olan Urartu Devleti'nin silah yapımında ileri seviyede olmaları, diğer etken ise Urartu krallarının her şeyden önce maden kaynaklarının önemi iyi bilmeleri söylenebilir. Urartu Devleti kuruluş aşamasını tamamlamasının ardından İşpuini-Menua dönemiyle beraber maden açısından zengin olan Diauehi krallığını egemenlikleri altına aldıktan sonra Kuzey Suriye gibi yer altı madeni bakımından zengin olan bölgelere yönelmişlerdir. Urartular elde ettikleri bu madenleri kaliteli bir şekilde işleyerek, hem savaş teknolojisinde hem de günlük hayatta kullanılan çeşitli araç-gereçler üretmişlerdir. Günümüzde Urartu Devleti'nin üretmiş olduğu bu araç-gereçlere arkeolojik kazılar sonucu ulaşılmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan Urartu ok uçları, bu kazılar sonucu ele geçirilen eserlerin bir bölümüdür. Sadece arkeolojik kazılarda ele geçirilmeyen bu eserler, aynı zamanda Müzeler vasıtasıyla satın alma yoluyla da elde edilmektedir. Urartular demir ve tunç olmak üzere, iki tip ok ucu üretmişlerdir. Demir ok uçları genelde söğüt yaprağı şeklinde, namlu kısmı üçgen olmak üzere, özellikle de dövme tekniği kullanılarak yapılan objelerdir. Tunç ok uçları ise tunçtan döküm tekniği kullanılarak yapılan objelerdir. Çalışma konumuzu oluşturan Kars müzesinde, toplamda 19 adet Urartu ok ucu bulunmaktadır ve bu ok uçları şu ana kadar çalışılmamıştır. Tezimizde Urartu madenciliği ve maden sanatını inceledikten sonra; ok uçlarıyla birlikte, Urartu ok uçlarını inceleyerek, Urartu Ok Uçlarına açıklık getirmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In the First Millennium B.C.E, the Urartian State was established in the Van, Eastern Anatolia region and in time became one of the important states in the area. During it's political history, the Urartian State played an active role not only in Eastern Anatolian history; but also in the history of Northern Syria, Iran, and struggled with Cimmerians, Scythians and especially Assyrians. These successes of the Urartian state can be attributed to many factors. One of those factors is that the Urartian State is already mastered processing of iron ore, and with that it's also advanced the state's level of arms production, and the other factor is that the kings of Urartian State knowed well the importance of mineral deposits. After completing it's foundation phase, with the era of Ispuini-Menua Urartian State took the kingdom of Diauehi, which has rich mineral deposits, then turned to Northern Syria, which also has rich underground mine deposit's. The Urartian people processed these minerals in a quality manner to craft many high-quality tools that were used in both everyday life and as well as war technology. Today, these crafted items are still found during the archaeological excavations. Urartian arrowheads, which are the subject of our thesis, are one of those obtained items. These artifacts are not only captured in the archaeological excavations, but also acquired via procurement through museums. Urartians crafted two types of arrows, which are iron and bronze. Iron arrowheads are usually made of willow-leave shape, it's barrel section is triangular and crafted by using forging technique. Bronze arrowheads are crafted via using bronze casting technique. The Museum of Kars, which is subject of our thesis, has 19 Urartian arrowheads and currently it's not yet studied. After examining the Urartian mining and mining art in our thesis; with the arrowheads, we will examine the Urartian arrowheads via examining them.