An estimation of isometric grip strength capability of elderly population of Turkey
Türkiye yaşlı nüfusunun statik el-kavrama kapasitesinin tahminlemesi
- Tez No: 604102
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Fiziksel işlerin ve günlük aktivitelerin birçoğu el-kavrama kapasitesine bağlıdır. El-kavrama; bize sadece el kuvveti ve kapasitesi hakkında değil, tüm iskelet ve kas sistemin kuvveti, fiziksel kapasitesi hakkında bilgi verir. İnsan kas gücünün yaş ile ters orantılı olarak azaldığı bilinen bir gerçektir. Bu sebepten toplumların, önemli bir kısmını oluşturan yaşlılar, günlük yaşamlarında birçok zorlukla karşılaşırlar. Yaşlılara ait el-kavrama kuvvetinin ölçümlenmesi ve bu verilerin bir referans değeri oluşturması, toplumun hem iş kapasitesi verimliliğini arttıracak hem de yaşlı insanların günlük yaşamlarında daha az kuvvet uygulayacakları ürünleri tasarlanmasına yardımcı olacaktır. Kuvvet verileri evrensel olmamakla birlikte uluslar arasında farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan yaşlı nüfusun maksimum statik el-kavrama kuvveti dağılımının cinsiyet, yaş, meslek ve vücut özelliklerine bağlı olarak hesaplanması, fiziksel iş gücü gerektiren mesleklerin, bölgesel faktörlerin, Anadolu insanın ilerleyen yaşlarında el-kavrama kuvveti üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Ülkemizde konu ile ilgili çalışmalar olmakla birlikte, yaşlı insanların el-kavrama kuvvet dağılımına ilişkin detaylı bir veri tabanı bulunmamaktadır. Bu amaçla, herhangi zihinsel, büyük bir fiziksel engeli ve ciddi bir sağlık sıkıntı olmayan, farklı meslek gruplarındaki ve yaşları 70 ile 98 arasında olan, 126 erkek ve 125 kadın katılımcının el-kavrama kuvveti ölçümleri gerçekleştirildi. İstatistiksel analizlerden sonra, diğer çalışmalarda olduğu gibi erkeklerin ortalama el-kavrama kuvvetleri kadınlara göre %37 daha fazla olduğu görüldü. Baskın elin baskın olmayan ele göre istatistiksel olarak kuvvetli oldugu belirlendi. Erkekler de vücut kitle endeksi, el-kavrama kuvvetinde etkiliyken, kadınlar için istatistiksel olarak belirgin bir farklılığı bulunmadı. El uzunluğu ve el genişliğinin hem kadınlarda hem de erkekler de kavrama kuvvetine etkisi olduğu görüldü. Diğer ülkelerde yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında, Türkiye'de yaşayan yaşlı nüfusun ortalama el-kavrama kuvvetinin, bazı toplumların ortalama el-kavrama kuvvetinden daha fazla iken bazılarından göre ise, eşit veya daha az olduğu sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
The ability to perform daily tasks and industrial work are highly dependent on the capacity of the hands. Grip strength gives information on overall hand functioning. Since grip strength is reduced with the age, it significantly and adversely affects daily activities of the elderly people. This is true especially when they interact with products requiring grip strength. Hence, to make the lives of elderly people easier and more comfortable, the product designers need the strength data of elderly. As far as we know from the literature, there is no such study for the elderly population of Turkey. Therefore, it is a need to establish such database for the elderly population of Turkey. The main aim of this study is to estimate the isometric grip strength values of elderly (over 70) people of Turkey. Secondery aims are: investigating the effects of gender, age, height, weight and occupation on grip strength and comparing the strength data of elderly population of Turkey with the strength data of population of other countries. For the purpose, 251 elderly participants (composed of 126 Males & 125 Females) aged from 70 to 98 were recruited. As a result of study, grip strength of the elderly population of Turkey was estimated. In agreement with other studies, male subjects were found stronger than female subjects for each age group. Age was the most important factor affecting hand grip strength of both genders. Occupation did not significantly affect the grip strength. On the other hand, BMI had significant effect on male grip strength while height was found significantly correlated with grip strength response for both genders. There was also a significant and positive relationship between grip strength and hand length and hand breadth for both genders. Grip strength of elderly population of Turkey was found significantly lower compared to some of world populations and the same or significantly higher compared to some other world populations.