Investigating preservice chemistry teachers' eye movements while working with macroscopic, symbolic and submicroscopic level of representations for chemical equilibrium
Kimya öğretmen adaylarının kimyasal denge konusunda makroskobik, sembolik ve mikroskobik seviyedeki görsellerle çalışırken göz hareketlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 604103
  2. Yazar: ŞULE KORKMAZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL AKAYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, kimya öğretmen adaylarının çoklu gösterim (makroskobik, sembolik ve tanecik düzey) deneyimlerine göre göz hareketlerinin incelenmesidir. Bu bağlamda kimyasal dengeyi (KD) eş zamanlı olarak üç gösterim seviyesinde sunan bir dinamik görsel izletilmiş ve ardından bu görselle ilgili ekran testi uygulanmıştır. Kimya öğretmen adayları, bu çalışmada iki gruba ayrılmıştır: Birinci grup (KÖA1, N=18) çoklu gösterim konusunda çalışmadan önce eğitim almışken; ikinci grup ise (KÖA0, N=22) bu konuda eğitim almamıştır. Bu çalışmada amaca ulaşabilmek için karma yöntem tercih edilmiştir. Sesli düşünme protokolü ile nitel veri; KD ön-testi, KD son-testi ve göz izleme uygulaması ile nicel veri toplanmıştır. KD ön-testi ve KD son-testinin ortalamaları Wilcoxon Signed-Rank Testi ile karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçları kimyasal denge görsellemesinin kimya öğretmen adaylarının kimyasal denge konusunda makroskobik ve tanecik düzeyde görselleme yeteneğini geliştirdiğini göstermiştir (p < .001). Çoklu gösterim konusunda tecrübeli olma ve ekranda en çok ziyaret edilen gösterim arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p = .534). Fakat çoklu gösterim konusunda tecrübeli öğretmen adaylarının sembolik ve mikroskobik gösterim arasında daha çok geçiş yaptığı saptanmıştır. Son olarak kimya öğretmen adaylarının ekran sorularını cevaplarken gösterimler arasındaki göz hareketleri ile sözlü açıklamaları birbirine uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of current study is to analyze the eye movements of preservice chemistry teachers according to their experience in multiple representations. In this respect a chemical equilibrium visualization (CEV), which visualizes the chemical equilibrium at three representational levels simultaneously, was demonstrated and then a screen test was applied about it. Preservice chemistry teachers were divided into two groups: the first group (called PCT1, N=18) got trained about multiple representations before the study, whereas the other group (called PCT0, N=22) did not. In order to achieve the aim of this study mixed method design was conducted. The mean scores of CEV Pretest and Posttest were analyzed with Wilcoxon Signed-Rank Test and it revealed that CEV is effective on improving the preservice chemistry teachers' ability of representing the chemical equilibrium at the macroscopic and submicroscopic level (p < .001). Chi-Square Test for Independence was used to investigate the relation between the mostly referred representation level on the screen and the experience in multiple representations and no statistically significance (p = .534) was found. Additionally, Mann Whitney U Test was applied to examine the correlation between the preservice chemistry teachers' experience in multiple representations and the kind and number of saccades on the screen. The result of analysis indicated that PCT1 made more transitions between the symbolic and submicroscopic representations (p < .05). Lastly, Chi-Square Test for Independence demonstrated that the preservice chemistry teachers' saccades among the representational levels and their verbal explanations were aligned (p > .05).