Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi personelinin beslenme alışkanlıkları, sağlık ve fiziksel aktivite durumlarının analizi
Determination of health, nutritional and physical activity habits of individuals working at Kahramanmaraş Sütçü İmam University
- Tez No: 604120
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personelin sağlık, beslenme ve fiziksel aktivite durumları incelenerek, Vücut Kitle İndeksi ile sosyo-demografik değişken, beslenme ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Çalışmada farklı fakültelerde görev alan 328 personelle yapılan anket verileri kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, anket yapılan personelin %42,2'sinin normal ve altında, %41,3'ünün kilolu, %16,5'inin obez veya aşırı kilolu olduğu tespit edilmiştir. Anket yapılan personelin %29,4'ü sigara kullanmakta, %20,1'i alkol kullanmaktadır. Personelin %44,6'sının yeterli ve dengeli beslendiği, %61,7'sinin düzenli olarak kahvaltı yaptığı, %39,2'sinin fast food tükettiği, %72,9'unun ise düzenli olarak fiziksel aktivite veya spor yapmadığı saptanmıştır. Cinsiyet, medeni durum ve yaş ile vücut kitle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Çalışan personellerin sağlığını ve ideal vücut ağırlığını korumaları için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri ve fiziksel aktivite düzeyini arttırmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze the effect of socio-demographic variables, nutrition and physical activity levels on Body Weight Index of academic and administrative staffs in Kahramanmaras Sutcu Imam University. In this study, the data of the questionnaire conducted with 328 staff working in different faculties were used. Descriptive statistics and Chi-square test were used to analyze the data. According to the results for body weight index, 42.2% of personnel were found to be normal or weak, 41.3% were overweight, and 16.5% were obese. Moreover, 29.4% of the staff smoke and 20.1% use alcohol. It was also found that 44.6% of the staff have adequate and balanced nutrition, 61.7% have breakfast regularly, 39.2% consume fastfood, 72.9% do not engage in physical activity or sports regularly. There was a statistically significant difference between Body Weight Index and gender, marital status and age of personal. Employees need to pay attention to their eating habits and increase their physical activity levels in order to maintain their health and ideal body weight.