Kahramanmaraş'ta tercih edilen anaokullarının tercih edilme sebeplerinin veli görüşlerine göre incelenmesi
An analysis of the factors influencing parents' preference for kindergartens in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 759759
  2. Yazar: SELÇUK KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş'ta tercih edilen anaokullarının tercih edilme sebeplerinin veli görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kahramanmaraş ilinde, veliler tarafından en çok tercih edilen beş anaokulunda çocukları eğitim alan 30 veli oluşturmuştur. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizi neticesinde oluşturulan tema ve kodlar tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre veliler anaokulunu tercih ederken okul hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmışlardır. Velilerin anaokulları hakkında bilgi sahibi olmalarında, çevrelerindeki insanlardan aldıkları tavsiyeler, sosyal medyadan ve okulun web sayfasından ulaştıkları bilgiler ve okul ziyaretleri etkili olmuştur. Araştırmada velilerin anaokulları hakkında yerinde görerek ve önceki deneyimlerinden faydalanarak da bilgi sahibi oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Yine araştırma sonucunda velilerin anaokulu tercihinde, okulun fiziki yapısı, okul personelinin özellikleri, güvenlik hizmetleri, okulun temizlik hizmetleri, eğitim- öğretim faaliyetleri, sosyal faaliyetler, beslenme hizmetleri, kurum kültürü ve okul bahçesinin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada velilerin anaokulu tercihini öğretmenin ilgili ve samimi, iletişime açık, çalışkan, tecrübeli, çocukları seven, güler yüzlü, sakin, yeniliğe açık, destekleyici gibi özelliklere sahip olmasının etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan hareketle, okulun iç ve dış fiziki yapısının iyileştirilmesinin, okul personeline eğitimler verilmesinin, güvenlik, temizlik, beslenme hizmetlerinin iyileştirilmesinin, sosyal faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasının tercih edilen anaokulu sayılarının artmasına katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the factors influencing parents' preference for kindergartens in Kahramanmaraş. The study employed phenomenological design, one of the qualitative research designs. The working group of the study held a total of 30 parents in mostly preferred kindergartens in Kahramanmaraş. Criterion sampling method, one of the purposive sampling methods, was used when determining the working group. Data was collected through a semi-structured interview form developed by the researchers. Content analysis was used during data analysis. Themes and codes were presented in tables. The results indicated that parents attempted to acquire information about the school while choosing the kindergarten. The parents' knowledge about kindergartens were influenced by the recommendations they received from the people, the information they reached through social media, the school's web page and school visits. Parents were also noted to have knowledge about kindergartens through both visiting them on site and making use of their prior experiences. Besides, the results suggested that the physical structure of the school, the characteristics of the school staff, the security services, the cleaning services, the education and training activities, the social activities, the nutrition services, the corporate culture and the garden of the school were effective on the parents' preference for kindergartens. Moreover, the current study concluded that the parents' preferences were influenced by the teacher's characteristics such as being caring, sincere, open to communication, hardworking, experienced, loving children, smiling, calm, open to innovation and supportive. Based on the results, it may be wise to mention that improving the internal and external physical structure of the school, training school staff, improving security, cleaning and nutrition services as well as enriching social activities will contribute to the increase in the number of preferred kindergartens.