Merhamet yorgunluğu, iş stresi ve işten ayrılma niyeti aralarındaki ilişki: Sağlık personeli üzerinde bir araştırma
The relationship between compassion fatigue, job stress, and intention to leave: A study on healthcare professionals
- Tez No: 838071
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA SUNGUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada sağlık personelinin merhamet yorgunluğu, iş stresi ile işten ayrılma niyeti ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmaya Adıyaman ilindeki Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adıyaman Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Adıyaman Özel Gözde Hastanesinde çalışan hekim, hemşire, tıbbi sekreter ve diğer sağlık personeli olmak üzere toplam 226 personel katılmıştır. Araştırmada katılımcılara“Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği”,“İş Stresi Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada veriler tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların merhamet yorgunluğu ve iş stresi düzeyleri üzerinde öğrenim düzeyi ve mesleki alanın anlamlı farklılık oluşturduğu; cinsiyet ve yaşın ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır. Katılımcıların işten ayrılma niyetleri üzerinde ise mesleki alanın anlamlı bir farklılık oluşturduğu; diğer yandan cinsiyet, yaş ve öğrenim düzeyinin anlamlı farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. İlişkisel analiz sonuçları incelendiğinde merhamet yorgunluğu, iş stresi ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca iş stresi ve işten ayrılma niyetinin merhamet yorgunluğu üzerinde yordayıcı birer değişken olduğu ve merhamet yorgunluğunun % 41,1'ini açıkladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between medical staff members' intention to leave their jobs and compassion fatigue, job stress, and stress, was examined. In total, 226 employees from the Adıyaman University Training and Research Hospital , Adıyaman University Obstetrics and Children's Hospital, and Adıyaman Private Eye Hospital in Adiyaman province took part in the research for this purpose. These employees included doctors, nurses, medical secretaries, and other medical professionals. The“Compassion Fatigue Short Scale,”“Work Stress Scale,”and“Intention to Quit Work Scale”were used to assess the participants in the study.Descriptive statistics, the t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analyses were used in the study to analyze the data.As a result of the research, it was found that the educational level and professional field made a significant difference on the participants' compassion fatigue and work stress levels, while gender and age were not a significant variable.However, it was discovered that the participants' intention to leave their occupations was significantly influenced by their professional sector; gender, age, and educational attainment did not play a significant role.Examining the relational analysis's findings revealed positive moderate associations between intention to leave, job stress, and compassion fatigue.Additionally, it was shown that job stress and the intention to quit working were predictors of compassion fatigue and accounted for 41.1% of it.