Duygusal zeka ve örgütsel sessizliğin iş performansı üzerinde etkisi: Sağlık personeli üzerine bir araştırma
The effect of emotional intelligence and organizational silence on job performance: A study on health personnel
- Tez No: 836541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada sağlık personelinin duygusal zeka, örgütsel sessizlik ve iş performansı düzeyi ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmaya Kahramanmaraş ilindeki Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Özel Marash Life Hastanesi'nde çalışan hekim, hemşire, tıbbi sekreter ve idari personel olmak üzere toplam 278 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmada katılımcılara“Duygusal Zeka Ölçeği Kısa Formu”,“Çalışan Sessizliği Ölçeği”ve“İş Performansı Ölçeği”uygulanmıştır. Anket formları, Aralık 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında sağlık personeline uygulanmıştır. Araştırmada veriler tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların duygusal zeka ve örgütsel sessizlik düzeyleri üzerinde çalışılan birimin anlamlı farklılık oluşturduğu; cinsiyet ve yaşın ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır.Katılımcıların iş performansı düzeyi üzerinde ise öğrenim durumu ve çalışılan birimin anlamlı bir farklılık oluşturduğu; cinsiyet ve yaş faktörlerinin anlamlı farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca sağlık personeli duygusal zeka ve örgütsel sessizlik düzeyinin iş performansı üzerinde anlamlı bir etkisi (R=0,523, R 2 =0,273) olduğu tespit edilmiştir. Duygusal zeka ve örgütsel sessizlik düzeyi sağlık sektöründe çalışan hekim, hemşire, tıbbi sekreter ve idari personel performansını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between emotional intelligence, organizational silence and job performance level of healthcare personnel. For this purpose, a total of 278 healthcare professionals, including physicians, nurses, medical secretaries and administrative personnel working at Sütçü İmam University Training and Research Hospital and Private Marash Life Hospital in Kahramanmaraş province, participated in the research. In the research,“Emotional Intelligence Scale Short Form”,“Employee Silence Scale”and“Job Performance Scale”were applied to the participants. Survey forms were applied to healthcare personnel between December 2021 and March 2022. In the study, data were analyzed with descriptive statistics, t test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyses. As a result of the research, it was determined that the unit studied made a significant difference in the participants' emotional intelligence and organizational silence levels. It was determined that gender and age did not create a significant difference. As for the participants' job performance level, the educational level and the unit they worked in made a significant difference; It was determined that gender and age factors did not create a significant difference. In addition, it was determined that the emotional intelligence and organizational silence level of healthcare personnel had a significant effect (R=0,523, R 2 =0,273) on job performance. The level of emotional intelligence and organizational silence can negatively affect the performance of physicians, nurses, medical secretaries and administrative personnel working in the health sector.