Saponaria kotschyi ve Saponaria pumilio'nun bazı biyolojik aktivite özellikleri
Some biological activity properties of Saponaria kotschyi and Saponaria pumilio
  1. Tez No: 604132
  2. Yazar: NURAY SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MAMMADOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye, doğal bitki zenginliği açısından, Dünyada ılıman iklim kuşağındaki ülkelerin ilk sıralarında yer almaktadır. İklim farklılıkları, topoğrafik, jeolojik ve jeomorfolojik çeşitlilikler, değişen yükseklik farklılıkları, ekolojik çeşitlilik gibi bir çok faktörün, floristik çeşitliliğe yansıması bu zenginliğin sebepleridir. Çalışma, birçok cins ve türe sahip olan Caryophyllaceae familyasının Saponaria L. Cinsine ait Saponoria kotschyi ve Saponoria pumilio türlerinden elde edilmiş ekstraktlar üzerinde yapılmıştır. Yapılan literatür çalışmaları sonucunda çalışma materyalimizi oluşturan bu türler üzerinde yapılan çalışmalara ait her hangi bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Buna dayanarak her iki türün biyolojik aktivite potansiyelleri tespit edilmiştir. Bu bağlamda; S. kotschyi ve S. pumilio'dan elde edilmiş olan metanol ve su ekstraktlarının; 6 farklı yöntemle (DPPH ve ABTS serbest radikal giderim kapasitesinin belirlenmesi, fosfomolibdenyum yöntemi, metal şelatlama kapasitesinin belirlenmesi, beta karoten-linoleik asit yöntemi, FRAP) antioksidan kapasitesinin belirlenmesi, toplam fenolik, flavonoid, tanen ve saponin miktarlarının tayini, Brine Shrimp (Artemia salina L.) l testiyle potansiyel sitotoksik etkilerinin belirlenmesi, HPLC ile fenolik bileşenlerinin tespiti amaçlanmıştır. Yapılmış testler sonucu S. kotschyi ve S. pumilio'dan elde edilmiş metanol ve su ekstraktlarının total antioksidan aktiviteye (en yüksek S. kotschyi su ekstraktlarında %91,95 ±6,56), yüksek saponin miktarına (en yüksek S. kotschyi su ekstraktlarında 147 μg/g,), zengin fenolik bileşen (15 bileşen) yapısına ve kısmen sitotoksik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Söz konusu özellikler her iki türün farmokoljide ve gıda sanayinde kullanılabileceğine imkan yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, in terms of the richness of native plants, located in the temperate climate of the country in the first row in the world. Reflection of many factors such as climate differences, topographic, geological and geomorphological variations, changing altitude differences and ecological diversity to floristic diversity are the reasons for this richness. The study was carried out on extracts of Saponoria kotschyi and Saponoria pumilio species belonging to Saponaria L. genus of Caryophyllaceae family which have many genera and species. Based on this, biological activity potentials of both species were determined. In this context; Methanol and water extracts obtained from S. kotschyi and S. pumilio; Determination of free radical removal capacity by 6 different methods (DPPH and ABTS, phosphomolybdenum method, metal chelating capacity, beta carotene-linoleic acid method, FRAP) determination of antioxidant capacity, determination of total phenolic, flavonoid, tannin and saponin amounts, Brine Shrimp (Artemia salina) L.) l test was used to determine the potential cytotoxic effects and HPLC to determine phenolic compounds. The total antioxidant activity of methanol and water extracts obtained from S. kotschyi and S. pumilio (91.95 ± 6.56% in the highest S. kotschyi water extracts), high saponin content (in the highest S. kotschyi water extracts). 147 gg / g,), rich phenolic component (15 components) and partially cytotoxic properties. These properties allow both species to be used in the pharmaceutical and food industries.