Davras dağı (Isparta) florası
Flora of Davras mountain (Isparta)
  1. Tez No: 68924
  2. Yazar: H.MURAT ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu floristik çalışma, Isparta'nın yaklaşık 15 km. doğusunda bulunan Davras Dağı'nda yapılmıştır. Araştırma alanının denizden yüksekliği 700-2635 m.'ler arasında değişir. P.H. Davis'in kareleme sistemine göre C3 karesine giren çalışma alanımız ; Sav kasabası, Eğirdir, Kovada Gölü ve Dereboğazı karayolu arasındadır. Floristik açıdan Akdeniz ve Iran-Turan fitocoğrafya bölgelerinin geçiş kuşağını oluşturur. Araştırma alanından Mart 1996 ve Haziran 1997 tarihleri arasında toplanan yaklaşık 1000 bitki örneğinin“Flora of Turkey and the East Agean Islands”adlı esere (Davis, 1965-1988) göre teşhisleri yapılarak 58 familyaya ait 221 cinse bağlı 415 tür tesbit edilmiştir. Toplam takson sayısı ise 450 civarındadır. Türlerin fitocoğrafık bölgelere dağılımı: Akdeniz 148 (% 35.0), Iran-Turan 65 (% 15.6), Avrupa-Sibirya 23 (% 5.5) ve endemik takson 108 (% 25.8) şeklindedir. Araştırma alanında en çok tür ihtiva eden 10 büyük familya ve 10 cins : Familyalar : Fabaceae 53 (% 12.7), Asteraceae 49 (% 11.8), Brassicaceae 43 (%10.3), Caryophylaceae 43 (% 10.3), Lamiacaee 28 (% 6.7), Ranunculaceae 21 (% 5.0), Scrophulariuceae 17 (% 4.0), Boraginaceae 13 (% 3.1), Apiaceae 13 (% 3il), Geraniaceae 10 (% 2.4). Cinsler : Silene 11 (% 2.6), Veronica 10 (% 2.4), Lathyrus 9 (% 2.1), Astragalus 9 (% 2.1), Ranunculus X (% 1.9), Cı-nlaurea 8 (% 1.9), Vicia 1 (% 1.7), Trifolium 6 (% 1.4), Saponaria 5 (% 1.2), Minuartia 5 (% 1.2). İncelenen taksonlarınların 50'si C3 karesi için yeni kayıtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This floristic study has been carried out in Davras mountain, localized about 15 km. east of İsparta province. Altitutes of investigation area placed between 700 -2635 m. from sea level. According to squaring system of P.H. Davis, our field of study belonging to square C3 is among the town Sav, Eğirdir, the Lake Kovada and Dereboğazı road. This area in the respect of flora is the joints of Mediterranean and Irano-Turanian phytogeographic regions. About 1 000 specimens which were collected from the area of research between the dates of March 1996 and June 1997, have been identified according to the book named“Flora of Turkey and The East Aegean Islands”(Davis, 1965-1988) and totally 415 species belonging to 221 genera and 58 families were determined. The distribution of the taxa according to phytogeographical regions are: Mediterranean 148 (35.0%) Irano-Turanian 65 (15.6%), Euro-Siberian 23 (5.1%); endemic taxa 108(25.8%). The order often familes and ten genera having the most taxa are as follows: Families : Fabaceae 53 (12.7%), Asteraceae 49 (11.8%), Brassicaceae 43 (10.3%), Caryophylaceae 43 (10.3%), Lamiaceae 28 (6.7%), Ranunculaceae 21 (5.0%), Scrophulariaceae 17 (4.0%), Boraginaceae 13 (3.1%), Apiaceae 13 (3.1%), Geraniaceae 10 (2.4%). Genera : Silene 11 (2.6%), Veronica 10 (2.4%), Lathyrus 9 (2.1%), Astragalus 9 (2.1%), Ranunculus 8 (1.9%), Centaurea 8 (1.9%), Vicia 1 (1.7%), Trifolium 6 (1.4%), Saponaria 5 (1.2%), Minuartia 5 (1.2%). 50 of the taxa are new records for square C3.