Şampuanlar üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 37915
  2. Yazar: GÜNSELİ HACIİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL ALPMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Radix Saponariae albae'nın (çöven kökü) içerdiği saponinden yararlanarak beş şampuan formülasyonu hazırlanmıştır. Bu beş şampuan, çöven kökünden elde edilen ekstre- den hazırlanan şampuan (Ş-II), çöven kökünden elde edilen maseradan hazırlanan şampuan (Ş-III), bu şampuana köpük artırıcı madde ilavesiyle hazırlanan şampuan (Ş-IV) ve maseraya doğal viskozite artırıcı ajan ilavesiyle hazırlanan (Ş-V ve Ş-VI) şampuanlardır. Bu şampuan lardan başka, ayrıca çalışmalarda mukayese yapılmasını sağlamak amacıyla, sentetik yüzey aktif madde içeren bir şampuan da (Ş-l) hazırlanmıştır. Bu altı şampuan (Ş-I, Ş-II, Ş-III, Ş-IV, Ş-V, Ş-VI) üzerinde fiziko-kimyasal kontroller (köpük yüksekliği ve dayanıklılığı, pH ve viskozite tayini) yapılmıştır (Tablo 6-8). Ş-I, Ş-II, ŞII1, Ş-IV şampuanları üzerinde de salon testi yürütülmüştür (Tablo 9-12). Ş-II, Ş-III şampuanları ve bunların % İlik çözeltileri kullanılarak kapalı yama testi yapılmış tır. Her iki şampuan ve % l'Iik çözeltilerinin kapalı yama testinde, ilk uygulamadan 72 saat sonra kaybolan sabun etkisi, eri tem ve iritan etkiler saplanmıştır (Tablo 13). Sonuç olarak Ş-II ve Ş-III şampuanları ile önemli bir iritan etki görülmemiştir. Bir hafta süreyle tavşan gözünde yapılan testte ise Ş-II'nin iritan etki gösterdiği, Ş-III'ün ise hafif derecede iritan okluğu saptanmıştır. Ş-II ve Ş-III şampuanları üzerinde allı hafta süre ile dayanıklılık testi yapılmıştır (Tablo 14,15). Ayrıca, Türkiye piyasasında bulunan yedi tıbbi şampuanda da fiziko-kimyasal kontroller ya pılmış (Tablo 16-18) ve dayanıklılık açısından incelenerek, bu şampuanların altı hafta süreyle dayanıklılıklarına ait sonuçlar saplanmıştır (Tablo 19-25). -56-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, five shampoos were prepared by using saponin, obtained from Radix Sapona riae albae. These arc a) Ş-II: shampoo which was prepared from an extract, obtained from Radix Saponariae albae, b) Ş-III: shampoo which was prepared from a macerate, obtained from Radix Saponariae albae, c) Ş-IV: shampoo which was prepared by adding a foam booster to Ş-1II shampoo, d) Ş-V, Ş-VI: shampoos which were prepared by adding natural thickening agents to macerate. On the other hand, a standard shampoo (Ş-I) was also prepared in order to make comparisons. Physicochcmical controls (height of foam and foam stability, pH and viscosity) were done on these shampoos (Table 6-8). Salon tests were carried out on Ş-l, Ş-II, Ş-Ill, Ş-IV in a beauty center. Closed patch test was done on Ş-II, Ş-IİI (Table 13). As a conclusion, no significant irritant effect was determined with the closed patch test. Rabbit eye tests were carried out on two shampoos (Ş-II, Ş-III). Ş-II had irritant effect while Ş-III was slightly irritant. Stability tests of these shampoos (Ş-II, ŞTII) were also done for six weeks (Table 14,15). On the other hand, seven medicated shampoos which are available in Turkish market were examined in terms of physicochcmical controls (Table 16-18) and stability. The results con cerning stability of these shampoos during six weeks, were determined (Table 19-25). -57-