Bir yangının afete dönüşme riskinin araştırılması: Veliköy organize sanayi bölgesi örneği
An investigation a fire transform risk to disaster: Veliköy industrial zone example
- Tez No: 604144
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve ham madde ihtiyacı ile birlikte organize sanayi bölgelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu alandaki işletmelerde meydana gelebilecek olası bir yangın veya patlamanın bir afete yol açabileceği tehlikesi son derece yüksektir. Yangın yapısı itibariyle ortaya çıktığı ortamdaki uygun oksijen, ısı ve yanıcı madde cinsi ve miktarı ile dakikalar içinde büyük alana yayılma özelliğine sahip olup başlangıç safhasında fark edilip müdahale edilemediği takdirde çevresine vereceği zararı arttıracak ve kontrol altına alınıp yangının söndürülmesi son derece zorlaşacaktır. Bütünleşik Afet Yönetimi; risk zarar azaltma, hazırlıklar, deneyim, afetlerden alınan dersler, yapılacak en etkili müdahale yöntemi ile fiziksel üst yapı hazırlıkları gibi birçok konuda çalışmayı ve yenilenmeyi gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; bir yangının afete dönüşme riskinin araştırılması üzerine Veliköy Organize Sanayi Bölgesi örneği ele alınmıştır. Veliköy Organize Sanayi Bölgesinde yer alan işletme sayısı, VOSB toplam alanı, işletmelerde çalışan toplam kişi sayısı, işletmelerin işyeri tehlike sınıfları, Tekirdağ İtfaiye Dairesi Başkanlığı Çerkezköy İtfaiye İstasyonu bazında müdahale kapasitesi ayrıca Veliköy Organize Sanayi Bölgesinde 2016, 2017 ve 2018 yıllarında çıkan yangınlar ile afete dönüşebilecek bir yangın senaryosu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology and the need for raw materials, the number of organized industrial zones is increasing day by day. The danger that a possible fire or explosion in enterprises in this area may lead to a disaster is extremely high. In accordance with the fire structure, the appropriate oxygen, heat and flammable material in the environment and the amount of the amount of large-area spread within minutes and if it can not be noticed in the initial phase of the intervention will increase the damage to the environment and control will be very difficult to extinguish the fire. Integrated Disaster Management; Risk mitigation, preparations, experience, lessons learned from disasters, the most effective intervention method and physical superstructure preparations require many studies and renewal. In this study; The Investigation of the Risk of a Fire to Become a Disaster: The Case of Veliköy Organized Industrial Zone was investigated. In this research, Veliköy Organized Industrial Zone; number of enterprises, total area of VOSB, total number of people working in enterprises, workplace hazard classes of enterprises, intervention department of Tekirdag Fire Department Cerkezkoy Fire Station base, fires occurring in Veliköy Organized Industrial Zone in 2016,2017, 2018 and also senaiorous investigated.