Impact of climate change on wind energy projections in Turkey under RCP 4.5 and RCP 8.5 emission trajectories
RCP 4.5 ve RCP 8.5 emisyon senaryoları kapsamında iklim değişikliğinin Türkiye'deki rüzgar enerjisi projeksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 806723
  2. Yazar: SERKAN SARGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM İSKENDER AYDIN, PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Rüzgar, güneş ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına başarılı bir geçiş, iklim değişikliği ile mücadele için kritiktir. Bununla birlikte, bu kaynaklar aynı zamanda iklim koşullarındaki değişikliklere karşı oldukça hassastır ve bu nedenle, gelecekteki iklim değişikliğinin bu kaynaklardan enerji üretimini nasıl etkileyeceğini anlamak çok önemlidir. Bu amaçla, bu tez, farklı iklim değişikliği senaryoları altında gelecekte Türkiye için rüzgar enerjisi potansiyelinin nasıl değişeceğini araştırmaktadır. Bunun için MPI-ESM-MR küresel iklim modeli RegCM4.4 ile dinamik ölçek küçültme yöntemi kullanılarak 10x10km grid çözünürlüğüne yükseltilmiş ve Türkiye için 10 metre rüzgar hızı verisi için model sonuçları elde edilmiştir. Buradan da RCP 4.5 ve RCP 8.5 senaryoları kapsamında 2021-2050 dönemi için Rüzgar Enerjisi Yoğunluğu (WPD) hesaplanmıştır. Her ay, mevsim ve yıl için 30 yıllık WPD ortalamaları hesaplanmıştır. Sonuçlar, öngörülen yıllık ortalamaların önemli bir değişiklik göstermemesine rağmen, özellikle kış aylarında hem RCP4.5 hem de 8.5 senaryoları altında WPD'de ortalama düşüşlerin beklendiğini göstermektedir. Ayrıca, özellikle Marmara ve Ege bölgeleri için (mevcut kurulu kapasitenin yaklaşık %75'inin kurulu olduğu bölgeler) bazı bölgesel değişimler de gözlemlenmektedir. Bu bölgelerde rüzgar enerjisi potansiyelinin Şubat, Mart ve Nisan aylarında arttığı, Aralık ve Ocak aylarında ise azaldığı görülmektedir. Bu sonuçların ardından tez, rüzgardan elektrik üretimindeki potansiyel dalgalanmaların üstesinden gelmek için depolama teknolojilerine ilişkin politika önerileri ve Rüzgar Enerjisi Potansiyel Atlasındaki (REPA) potansiyel iyileştirmeler gibi Ar-Ge'yi geliştirmek üzerine öneriler ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A successful transition towards renewable energy sources such as wind, solar and hydropower is indispensable for the efforts to combat climate change. However, these sources are also quite susceptible to changes in climatic conditions and that is why it is critical to understand how future climate change will affect the energy generation from these sources. To that aim, this thesis investigates how the wind energy potential will change for Turkey in the future under different climate change trajectories. For this, the MPI-ESM-MR global climate model was downscaled with RegCM4.4 and model results for 10 m. wind speed data were obtained for Turkey with 10x10km grid resolution, from which the Wind Power Density (WPD) is calculated for the 2021-2050 period under RCP 4.5 and RCP 8.5 scenarios. 30-year WPD averages are calculated for each month, season, and year. The results suggest that while the projected annual averages do not seem to change significantly, average decreases in WPD under both RCP4.5 and 8.5 scenarios are expected, especially during the winter months. Furthermore, some regional disparities are also observed, especially for the Marmara and Aegean regions (with around 75% of the currently installed capacity), where wind energy potential is shown to increase in February, March, and April, and to decline in December and January. Following these results, the thesis concludes with policy recommendations on storage technologies to overcome potential fluctuations in electricity generation from wind and on enhancing R&D such as potential improvements on Wind Energy Potential Atlas (REPA).